Haberler

Entries for Ocak 2016

22
BAŞKANIMIZ BLOOMBERG TV’DE

21.01.2016 tarihinde Gaziantep’in ev sahipliğinde yapılan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği’nin 8. toplantısı öncesi Bölgemizdeki 7 Oda başkanı ile birlikte Oda Başkanımız M. Erdal ÖNDEŞ Bloomberg TV’nin canlı yayın konuğu oldu.

 

Bölgesel Güçbirliği, Bölgenin ihracatı ve Bölge Turizmi üzerinde durulan programda Oda Başkanımız M. Erdal ÖNDEŞ Polateli Şahinbey Organize Sanayi Bölgesi ve İlimizdeki Suriyelilerle ilgili konularda görüş ve önerilerini belirtti.

 

[Devamını oku...]

22
BÖLGESEL GÜÇBİRLİĞİ PLATFOTMU 8’İNCİ TOPLANTISINI GAZİANTEP’TE YAPTI

"Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu",  Gaziantep'te gerçekleştirilen toplantıda bölge ihracatını ele aldı.

 GTO'nun ev sahipliğinde, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Erdal Öndeş’in Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin’in, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük’ün, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’in, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu’nun, ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke’nin, Oda genel sekreterlerinin ve bölgedeki kalkınma ajansları genel sekreterlerinin  katılımıyla 8'ncisi gerçekleştirilen toplantı Gaziantep'te gerçekleştirildi. Birbirlerine sınırı olan illerin işbirliği ve diyaloğunu arttırmayı ve iş alemini temsil eden kurumlar olarak ortak hedef ve çalışma alanları belirlemeyi hedefleyen Platform, 21 Mart 2014'den beri faaliyetlerine devam ediyor.   

Bugüne kadar her toplantıda bölgenin öne çıkan konularını masaya yatıran Platform, Gaziantep'te bölge ihracatını değerlendirdi. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Toraman ve Y.Doç.Dr.Ahmet Yılmaz Ata, "Bölgesel Kalkınmada İhracatın Önemi" konulu sunum yaparak, ihracatı geliştirmek için izlenmesi gereken yolları anlattılar.

KİTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, toplantı sonrası yaptığı açıklamada; Odalar arasında ekonomik ve bölgesel kalkınmaya yönelik işbirliği amacıyla oluşturulan platformun her toplantıda farklı bir konuyu işlediğini ifade ederek, bugüne kadar Suriye'den gelen göç dalgası,  turizm, kuraklık ve su kullanımı, yenilenebilir enerji, pamuk, mermer konularında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp BARTIK, Türkiye'nin önde gelen sanayi ve ticaret şehri Gaziantep'te de ihracatı ele aldıklarını ve bölge ihracatını artırmanın yollarını aradıklarını vurguladı. Gaziantep'in 2015 yılını 6 milyar 270 milyon 202 bin dolarla kapattığını anımsatan Bartık, şöyle devam etti;

"Gaziantep'in ihracatta sağladığı başarı ve performans önemli bir tecrübedir. Bu tecrübeyi paylaşma yanında, bölgemizin bulunduğu stratejik konum, gelişen pazarlara yakınlığı çok önemli bir avantaj ve bu avantajı bölge illerimizle işbirliği içinde en iyi şekilde değerlendirmek lazım. Bugün bu konular ele alınıyor. Birlikte neler yapabiliriz, rekabet gücümüzü, pazarlardaki payımızı nasıl arttırabiliriz gibi hususlar aslında bölgemizin geleceği açısından çok önemli konular. Türkiye'nin 2015 yılı ihracat 133 milyar 564 milyon 526 bin dolar, Platform üyesi illerin ihracat toplamı ise 9 milyar 659 milyon 526 bin dolar. Bölge illerimiz Türkiye ihracatının yüzde 7,23'ünü karşılamaktadır. Bu oranın gelecek yıllarda artacağına inanıyorum. Bölge illerinin ihracatta birer yıldız olması için çalışacağız."

Bartık, illerin ihracat vizyonunu belirlemek için çeşitli raporlar hazırlayarak gelecek yıllara yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini ifade ederek, bölge illerinin her birinde ihracat potansiyeli olduğuna dikkati çekti.

İhracatta etkin olmak için illerin şimdiden bir yol haritası çizmesi gerektiğini kaydeden Bartık, yüksek katma değer elde eden, Ar-Ge ve tasarım yapan, etkin ve verimli şehirler olmak için çalışacaklarını ve sürekli fikir alışverişi yaparak ihracatı artırma yolları arayacaklarını sözlerine ekledi.

 

[Devamını oku...]

19
SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ

18.01.2016 tarihinde saat 9.30 sıralarında Suriye’den geldiği tahmin edilen 3 roket mermisinden 2’sinin boş araziye, 1 roket mermisinin ise Eyüp Gökçeimam ortaokuluna düşmesi ile ilgili bir açıklama yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ: “Roket mermisinin sebep olduğu patlama neticesinde okul görevlisi bir bayan hizmetli hayatını kaybetmiş, öğrencilerden de yaralananlar olmuştur. Öğrencilerin teneffüste olmamaları bir faciayı önlemiştir. Hayatını kaybeden görevliye Allah’tan rahmet, yaralı öğrencilerimize acil şifalar diliyoruz.

 

Nereden gelirde gelsin ve kim tarafından yapılırsa yapılsın her türlü terörü nefretle ve şiddetle kınıyoruz ve benzer olayların tekerrür etmemesini diliyoruz.” Dedi.

[Devamını oku...]

13
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ’İN TEHLİKELİ MADDELERİN KARAYOLUYLA TAŞINMASI HAKKINDA YÖNETMELİK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada ÖNDEŞ:

 

“Bilindiği üzere ülkemizin 30.11.2005 tarih ve 5434 Sayılı Kanun ile taraf olduğu “Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR)” çerçevesinde yürürlüğe giren 24.10.2013 tarih ve 28801 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak tehlikeli malların taşınması gerekmektedir.

 

Bu defa, 31.12.2015 tarih ve 29579 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik ile 24.10.2013 tarihli ve 28801 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelikte muhtelif değişiklikler yapılmıştır.


Bu kapsamda, ekte detaylı sunulan tanım, zorunluluk ve cezai hükümler eklenmekle birlikte yönetmeliğin geçici 1.inci maddesi 1.inci fıkrası gereğince, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan ve yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve ‘’Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi’’ bulunmayan taşıt sahiplerinin 01.07.2016 tarihine kadar taşıtlarına uygunluk değerlendirmesi yaptırmak ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almalarının zorunludur.

Yönetmeliğin 2.inci maddesine göre de tehlikeli maddelerin yurt içindeki taşımasında kullanılan ve bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte trafik siciline tescilli ve “Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi” bulunmayan ve Taşıt Durum Tespit Belgesi almış olan taşıt sahiplerinin;
 a)2005-2014 model taşıtlar için 31.12.2016 tarihine kadar, 
 b)1996-2004 model taşıtlar için 31.12.2017 tarihine kadar,
 c)1995 model ve öncesi taşıtlar için 31.12.2018 tarihine kadar,
Bakanlığın belirleyeceği usul ve esaslara göre Bakanlıktan veya Bakanlığın yetkilendirdiği kurum/kuruluştan Taşıt Uygunluk Belgesi/ADR Uygunluk Belgesi almak zorunda olduğu bildirilmiştir. Taşıt Durum Belgesi almayan taşıtlara söz konusu yönetmeliğin 28’inci maddesi 4’üncü fıkrası (e) bendi gereğince para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.

Ayrıca 1Temmuz 2016 tarihine kadar bahsi geçen Taşıt Durum Belgesi alınmayan araçların ve yukarıda belirtilen model yıllarına göre belirtilen tarihlere kadar Taşıt Uygunluk Belgesi/ ADR Uygunluk Belgesi alınmayan taşıtların da tehlikeli madde taşımacılığında kullanılmayacağı ve dolum tesislerinde kabul edilmeyeceği bilgisinin şifahi olarak alınmıştır.” Dedi.

 

Yönetmelik için aşağıda yer alan dosyayı tıklayınız.

 

[Devamını oku...]

13
SANAYİ SİCİLİNE KAYITLI İŞLETMELERİN YILLIK İŞLETME CETVELİ VERMESİNE İLİŞKİN DUYURU

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 5. Maddesi ve Sanayi Sicil Tebliği’nin 11. Maddesi gereği, sanayi işletmelerinin; bir önceki yılla ilgili faaliyet bilgilerini içeren yıllık işletme cetvelini her yıl Ocak ayı başından Nisan ayı sonuna kadar elektronik ortamda girmek suretiyle vermek zorunluluğu bulunmaktadır. Yıllık İşletme Cetveli, e-Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden verilebilmektedir. Yasal süre içerisinde (son gün 30 Nisan) vermeyen işletmelere 2016 yılı için 881,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

 

 

[Devamını oku...]