Haberler

Entries for Ocak 2018

28
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ZEYTİN DALI HAREKATINA VE KİLİS’E DESTEK ZİYARETİ

ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği ve TÜRKONFED Başkan ve Temsilcilerinden oluşan Sivil toplum ve iş dünyasını temsil eden 13 kuruluş, Zeytin Dalı Harekâtı’na desteklerini göstermek üzere Kilis’e geldi.

 

Sicil Toplum Kuruluşlarının Kilis temsilcileri ile İlimizin misafirlerini karşılayan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

 

“Sınırımızda odaklanan ve ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini temizlemek, huzur ve güveni sağlamak amacıyla Devletimizin haklı ve gerekli olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’na desteklerini göstermek üzere serhat şehri Kilis’imize gelen misafirlerimizin bu önemli ziyaret bizleri mutlu etti. Şahsım camiam ve hemşerilerim adına kendilerine teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.

 

Tarihi kahramanlıklar ve zaferlerle dolu ordumuz, Zeytin Dalı Harekâtız da zaferle nihayetlendirerek bölgemize ve sınırımıza huzur ve barışı getirecektir. Ülkemizin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden bizler temsilcileri olduğumuz kuruluşlar ve camialarız adına Devletimizin bu haklı ve gerekli mücadelesinin yanındayız.” Dedi.

 

Karşılamanın ardından Kilis Valiliğine geçildi.

 

Ziyaret sonrasında düzenlenen basın toplantısında heyet adına konuşan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak devletin ve milletin yanında olduklarını, “Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler” dedi.

 

HİSARCIKLIOĞLU açıklamasında şunları söyledi:

 

“Türkiye’nin sivil toplumunu ve iş dünyasını temsil eden ülkemizin önde gelen kuruluşları olan: ASKON, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, MÜSİAD, KAMU-SEN, TESK, TİM, TOBB, TÜGİAD, TÜMSİAD, TÜRK-İŞ, Türkiye Barolar Birliği, TÜRKONFED olarak buradayız.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgeyi terör örgütlerinden temizlemek ve huzuru sağlamak amacıyla büyük bir operasyon yürütüyor. Devletimize ve milletimize desteğimizi göstermek için Suriye sınırındayız.

 

Bu kapsamda, Kilis Valimiz Dr. Mehmet TEKİNASLAN’ı ziyaret ettik. Kendisi zor bir zamanda, çok önemli bir görevi başarı ile yürütüyor. Sayın Valimize bizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz.

 

Suriye’de çatışmaların başladığı ilk günden bu yana, Türkiye büyük sorumluluk üstlendi. Bir yandan PKK, PYD, YPG, DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz. Diğer taraftan, Suriye’nin toprak bütünlüğü için diplomasi yürütüyoruz. Diğer yandan da, savaşın ortasında kalmış 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizi ülkemizde misafir ediyoruz.

 

Bu süreçte, Suriye’ye komşu olan şehirlerimiz de büyük bir sorumluluk üstlendiler. İşte Kilis onlardan biri. Bu şehir, terör örgütlerinin vahşetinden kaçan on binlerce masumun umudu oldu. Kilis’in nüfusu 90 bin, misafir ettiği mülteci sayısı 125 bin. Yani Kilis kendi nüfusundan daha fazla misafiri ağırlıyor.

 

Dünyanın hiçbir yerinde bunun başka bir örneğini göremezsiniz. Şimdi bazı ülkeler, yaptığımız operasyonlar üzerinden ahkâm kesiyor, güya bize insanlık dersi vermeye kalkıyorlar. Kimse merak etmesin, inancımız gereği insan hayatına en fazla değeri biz veririz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Bize ders vermeye kalkışanlar, gelsinler, insanlık neymiş görsünler.

 

Zeytindalı harekâtı ile birlikte bu şehirlerimizin sorumluluğu bir kat daha arttı. Bir taraftan askerlerimizi ağırlıyorlar. Diğer taraftan hain teröristlerin kahpece saldırılarını göğüslüyorlar. Bu saldırılarda Kilis ve Hatay’da vatandaşlarımız şehit oldu. Kilis’teki şehitlerimizden biri iş dünyamızın üyesi; bir ahi. Kırıkhan’daki şehidimiz de işçilerimizin üyesi.

 

Sivil toplum olarak, millet olarak tek vücuduz. Bu kritik süreçte, hem taziyelerimizi iletmek, hem de desteğimizi ifade etmek için buradayız. Birazdan, teröristlerin saldırısı ile zarar gören camiyi ziyaret edeceğiz. Hainlerin bir camiye saldırmış olması, her türlü insani ve manevi değerden uzak olduklarının en açık göstergesidir.

 

Kilis ve Kırıkhan’da şehit olan vatandaşımızın ailelerine taziye ziyaretinde bulunacağız. Daha sonra Reyhanlı’yı ve Cilvegözü Sınır Kapımızdaki sahra hastanemizi ziyaret edeceğiz. Herkes şunu artık görmelidir; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

 

Tüm uluslararası camiayı, konuyu saptırmayı bırakıp, teröre karşı net ve ortak duruş sergilemeye davet ediyoruz. Yurtdışındaki muhataplarımıza da bu harekâtın haklılığını anlatıyoruz. 

 

Türkiye sivil toplumu ve iş dünyası olarak devletimizin ve milletimizin yanındayız. Bu vesile ile şehit askerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’ta rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Allah, Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah yar ve yardımcımız olsun”.

 

Valilik ziyareti sonrası Kilis Belediyesi, roket isabet eden tarihi Çalık Camii ve camide vefat eden şehitlerimizin taziye evlerini ziyaret eden heyet ilimizden ayrılarak Kırıkhan ve Reyhanlı’ya giderek ziyaretlerine burada devam ettiler.

 

 

[Devamını oku...]

25
ZİRAAT BANKASINDAN KİTSO’YA ANLAMLI ZİYARET

T.C. Ziraat Bankası Gaziantep Bölge Başkanı Recep TÜRK ve Ziraat Bankası Kilis Şube Müdürü Akif TOHUMCU KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ’i ziyaret etti.

 

Kilis’in son günlerde maruz kaldığı roketli saldırılardan duyduğu üzüntüyü belirten Bölge Başkanı Recep TÜRK KİTSO Başkanı ÖNDEŞ’e geçmiş olsun dileklerini sundu. Bölge Başkanı Recep TÜRK sözlerine şöyle devam etti. Sınırımızda odaklanan ve Ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerini temizlemek, huzur ve güveni sağlamak amacıyla Devletimizin haklı ve gerekli olarak başlattığı “Zeytin Dalı Harekâtı” dolayısıyla “Ziraat Bankası olarak bu zor günlerde Kilisli sanayici ve İşadamlarının yanında olduklarını ve banka olarak yaşanan olumsuzlukları dikkate almadan Bankacılık faaliyetlerinin gerektirdiği tüm hizmetleri eksiksiz yapacaklarını” belirtti.

 

KİTSO başkanı ÖNDEŞ ise Ziraat Bankasının bu yaklaşımından ve ziyaretinden memnuniyet duyduğunu, bu zor günlerde Kilis’in ve işadamlarının yanında olan kurum ve kuruluşların unutulmayacağını” ifade etti.

 

 

KİTSO Başkanı Ziraat Bankası Gaziantep Bölge Başkanı Recep TÜRK’e ve Şube Müdürü Akif TOHUMCU’ya ziyaretinden ve Kilis’e desteklerinden dolayı teşekkür ederek, Devletimizin ve Kahraman Ordumuzun sayesinde Kilis’in bu zor günleri kısa bir zamanda atlatacağını belirtti.  

[Devamını oku...]

23
KİTSO MÜCBİR SEBEP HALİ YENİDEN İLAN EDİLMESİ İÇİN TALEPDE BULUNDU

Sınırımızda örgütlenen ve güvenliğimizi tehdit eden terör örgütlerinin temizlemek amacıyla, Devletimizin haklı olarak 20.01.2018 tarihinde başlattığı “Zeytin Dalı Harekâtı” nedeniyle Kilis’e yeniden roket atılmaya başlanmıştır.

 

Bu durum Kilis ekonomisini olumsuz etkilemeye ve Kilis’te bir kriz oluşmasına neden olmuştur. Bu saldırıların sanayici, tacir ve esnafın üzerindeki azaltmak amacıyla, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Kilis’te yeniden Mücbir Sebep Hali ilan edilmesi için Maliye Bakanlığına talepte bulundu.

 

Bu konuda bir açıklama yapan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ şunları söyledi;

 

“Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı sınırımıza yerleşen terör örgütleri tarafından Kilis’e atılan roketler nedeni ile Kilis’te yaşanan ekonomik krizin etkilerini azaltmak maksadıyla 01.03.2016 tarihinden itibaren “Mücbir Sebep Hali” ilan edilmiş olup, 31.12.2017 tarihi itibari ile de sona erdirilmiştir.

 

Kilis’te yaşanan bu ekonomik krizin etkileri henüz atlatılamamış iken, bu sefer Afrin’de yoğunlaşan ve Ülkemizin güvenliğini tehdit eden terörü ortadan kaldırmak üzere, 20.01.2018 tarihinde Devletimizin haklı ve gerekli olarak başlattığı “Zeytin Dalı Harekâtı” nedeni ile PKK/PYD/YPG/DEAŞ tarafından Kilis’e yeniden roket atılmaya başlamıştır. 20.01.2018 Cumartesi günü akşamından 22.01.2018 tarihine kadar 12 roket atılmıştır.

 

Kilis halkını yeniden korku ve endişeye sevk eden bu roketli saldırıların Kilis ekonomisindeki olumsuz etkileri terör örgütleri sınırımızdan sökülüp atılıncaya kadar artarak devam edecektir.

 

Bu sebeple, krizin olumsuz etkilerini asgariye indirmek, sanayici, tacir ve esnafımıza moral ve motivasyon sağlamak amacı ile Kilis’te yeniden “Mücbir Sebep Hali” ilan edilmesi ve birikmiş olan vergi borçlarının silinmesi uygun olacaktır.”

 

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ bu taleplerini 22.01.2018 tarihinde ilimizi ziyaret eden Başbakan Yardımcımız Sayın Recep AKDAĞ’a sözlü olarak ilettiklerini, Bugün de yazılı olarak Defterdarlık makamına verdiklerini belirterek “Zeytin Dalı Harekâtı”nın Haklı ve Gerekli olduğunu KİTSO camiası olarak bu konuda güvenlik güçlerimizi var gücümüzle destekçisi olacaklarını ifade etti.

 

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ sözlerini söyle tamamladı: “Allah Devletimize, Milletimize zarar vermesin, kahraman Mehmetçiliğimize güç kuvvet versin, Allah onları saklasın beklesin. İslamın son ordusunun muzaffer olması için yardımcısı olsun.”

 

 

[Devamını oku...]

10
ÖNDEŞ 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ, Mesai mevhumu gözetmeksizin görev yapan gazetecilerimiz önemli bir mesleği icra ettiklerini bildirdi.

ÖNDEŞ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, halkın haber alma özgürlüğü için özveri ile çalışan gazetecilerin yaptığı hizmetlerin takdire şayan olduğunu ifade etti.

ÖNDEŞ açıklamalarına şöyle devam etti:

Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli bir yeri vardır. Gazetecilerin insanlara haber ve bilgi akışı sağlama gibi çok yönlü bir misyonu bulunmaktadır. Gazetecilerimizin bu önemli misyonu yerine getirmek ve halkı bilinçlendirmek için verdiği mücadele her türlü takdirin üzerindedir.

Bu nedenle, güçlü gazetecilerin güçlü basın kuruluşlarının; Güçlü basın kuruluşlarının da güçlü demokrasinin tesisini sağlayacağı bir gerçektir. Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizin ve kentimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran ve sorunların çözümünde  önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.

[Devamını oku...]