Haberler

Entries for Mart 2015

30
OSMANİYE’ de Yapılan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu’nda pamuk konuşuldu

Gaziantep Ticaret Odasının (GTO) öncülüğünde başlatılan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu’nun 5’ncisi Osmaniye’de yapıldı.

Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odasının (OTSO) ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Odamızdan Başkan Yardımcısı Ahmet Nedim ÖZÇELEBİ ile Genel sekreter M. Murat SAKAR katıldığı toplantıya Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş,  Hatay ve Osmaniye ticaret ve sanayi odası başkanları ve genel sekreterleri ile kalkınma ajanslarının yöneticileri katıldı.

Her toplantıda bir konuyu masaya yatıran platform üyeleri, Osmaniye’de pamuğu konuştu.

Toplantıda pamuğun Türkiye ve dünya için önemli bir hammadde olduğu, bu üründen çok çeşitli alanlarda istifade edildiği, bu yüzden pamuğa daha fazla sahip çıkılması gerektiği ifade edildi.

Dünyada pamuk üretiminde yedinci, pamuk kullanımında dördüncü ülke olan Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden tekstilin ana maddesini de pamuğun oluşturduğu ve pamuğun 50'den fazla endüstri koluna hammadde sağladığı, aynı zamanda gıda maddesi olarak da kullanıldığı belirtildi. Pamuğun, tarım ve sanayide önemli istihdam sağlaması bakımından da önemli olduğu belirtilerek, ürünün teşvik edilmesi istendi.

Toplantıya katılan Oda başkanlarının yaptığı konuşmaların ardından Korkut Ata Üniversitesi Kadirli Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akpınar tarafından, Pamuğun Türkiye Ekonomisindeki Yeri konulu bir sunum yapıldı.

 

Ayrıca toplantıda yapılan önerilere ilişkin bir rapor hazırlanarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulması kararlaştırıldı.

[Devamını oku...]

27
AVRASYA'NIN İLK VE TEK FLEKSİBIL AMBALAJ FUARI 2 NİSAN'DA AÇILIYOR

Yağmur Fuarcılık ve FASD (Fleksibıl Ambalaj Sanayicileri Derneği) tarafından düzenlenen Avrasya'nın ilk ve tek fleksibıl ambalaj fuarı PACK-IST 2015 "Fleksibıl Ambalaj Fuarı", 2-5 Nisan 2015 tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı ve ziyaretçilerini İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırlamaya hazırlanıyor.

Türkiye, son yıllarda Avrupa fleksibıl ambalaj üretimi ve pazarında en hızlı gelişen ülkelerden birsidir. Sektörün büyümesinin bir sonucu olarak 2012 de ilk kez düzenlenen PACK-IST fleksibıl ambalaj sektöründe merkeze oturan bir marka etkinliğidir. PACK-IST bir fuardan öte markasal düzeyde gelişmek, pekişmek ve uzun vadede pazar payı mevzilerini geliştirmek, garantilemek isteyen firmaların bir güç birliği çatısıdır.

Fuarda uluslararası büyüklükte katılımcılar

Türkiye’nin dünyada gıda üretimi alanında büyüyen rolü, fleksibıl ambalaj konusunda etkin bir üretim sektörünün gelişmesine neden olmuştur. Bu durumda PACK-IST Fuarı sektörün dünya genelinde marka bilinirliğini artıracak, rekabet gücünü geliştirecek, pazar etkinliğini sürekli kılacak önemli görevler üstlenmiştir. Bu amaçla Türkiye’nin fleksibıl ambalaj sektöründe üretim yapan, dünya ölçekli en büyük oyuncularının fuarın üç yıldır katılımcıları arasında yer alması sağlanmıştır. Türkiye’nin ilk büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında yer alan, pek çok ülkede üretim yapan, Avrupa’nın en büyük ihracat ve teknoloji kapasitelerine sahip firmaların öncülüğü ile PACK-IST Fuarı 2-5 Nisan tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde fleksibıl ambalaj sektörünün iletişim ve ticari pazarlama platformu olacak.

 

 

[Devamını oku...]

18
BASTIĞIN YERLERİ “TOPRAK” DİYEREK GEÇME, TANI! DÜŞÜN ALTINDAKİ BİNLERCE KEFENSİZ YATANI.

Sen rahat uyu ey şanlı şehit,

Gölgesinde gölgelen al bayrağın,

Hangi kem göz sana edebilir nazar,

Türk milleti aynı destanı yine yazar…

 

 

 

Çanakkale Zaferinin 100. yılında aziz şehitlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

[Devamını oku...]