Haberler

Entries for Nisan 2015

29
ELEŞTİRİSİ BAŞIMIZ ÜSTÜ AMA HAKARETİ ASLA..

KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ Hıncal ULUC’ un Kilis ile ilgili yazılarına bir basın açıklaması ile cevap verdi.

 “Eleştirisi başımız üstü ama hakareti Asla..” diyen KİTSO Başkanı açıklamasına şöyle devam etti.

Son günlerde Hıncal Uluç’un Kilis’e hakaretleri konuşuluyor. Hıncal Uluç çocukluk yaşlarında ayrıldığı Kilis’e 63 yıl sonra gelmiş ve gördüğü Kilis’i beğenmemiştir. Eleştirisinin ana teması şehircilik ve mimariden yoksun çirkin yapılaşmadır.

Eleştirisine saygı duyarız. Herkes her gittiği yeri beğenmeyebilir ve eleştirebilir.    Kişilerin gezip gördüğü şehri beğenip beğenmemesi aslında o kişinin o şehirde ne aradığına bağlıdır biraz… Anlaşılan Hıncal Uluç Kilis’te aradığını bulamamıştır. Hele bir de kılavuzları karga olunca…

Eleştirilerine eyvallah ama “Kilis’in il oluşu, Gaziantep’in kurtuluşu” gibi Kilis’in il olmasını hala hazmedemeyen coğrafi bölgecilik yapacak kadar bağnaz bazı kişilerin ağzı ile hakaretlerine gelince, bunu hiçbir Kilisli kabul etmez.

Anlaşılan Hıncal Bey rakı sofralarında hazımsız beylerin sohbetlerine Kilis’i meze yapmış onlar söylemiş kendisi de o çirkin ve meşhur kahkahasını patlatmıştır. Kilis’i ve Kilisliyi küçültmeyi hedef alan bu sözlere “Bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye” diyememiştir. Üstelik bunları kaynak göstererek Kilis’e hakaret etmektedir.

“Ben orada yaşamak zorunda olsam Antep’e taşınırdım” diye tavsiyede bulunurken “Bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş” sözünü unutmuştur.

Bir şehirde doğup büyüyenler için o şehri güzel yapan şeyin sadece mimari yapılar değil, insanların akrabaları, dostları, arkadaşları ve anıları olduğunu unutmuştur. Sözlerinden anlaşılıyor ki 63 yıl önce çıktığı Kilis’te akrabası, dostu ve arkadaşı kalmadığı gibi geçen yıllar anılarını da zayıflatmıştır. Bu yüzden nerede yaşarsa yaşasın onun için tabi ki fark etmeyecektir.

Hıncal Bey eleştirisinde inceden inceye Kilis-Antep çekişmesini ima etmeye ve ateşlemeye çalışırken bunun çok anlamsız ve ehven bir şey olduğunu, bu iki kardeş şehrin sorumlu insanlarının el ele vererek Kilis’te Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesini kurma çalışmalarında bulunduklarını da unutmuştur.

Hıncal Beyin Kilis’te kaldığı kısa süre içerisinde neler yaşadığı, nereleri gördüğü, neden bu kadar hınçla dolduğu hususunu bilmiyoruz.

Gerçek şu ki Hıncal Bey Kilis’in çirkin yapılaşmasını görmüş, ama çok az şehre nasip olan “Tarihi Şehir” olma özelliğini görememiştir.

Üzerimizdeki pecmurda elbiseyi gündeme getirmiş ama Kilis’in sıcak yüzünü ve Kilislinin sıcacık yüreğini gündeme taşıyamamıştır.

Geçmişte eğitime önem veren bir şehirden bahsederken, Kilis’in yıllardır üst üste üniversite imtihanlarında birinci olduğundan bihaber kalarak en büyük haksızlığı, bileğinin gücü ile bu başarıyı yakalayan Kilisli çocuklarımıza ve onlara emek veren eğitim camiasına yapmıştır.

 

Hemen yanı başımızda dünyanın en acımasız diktatörünün zulmünden kaçarak ülkemize sığınan Suriyelilere kucak açan Kilis’i görmemiş, Dünyanın takdirle karşıladığı muhacir-ensar benzetmesi yapılan yardımlaşma ve merhamet duyguları yüreğini yumuşatamamıştır.

Geri kalmışlıktan bahsederken, tarihi ve coğrafi şartların sınırda ücra bir köşeye sıkıştırdığı Kilis’in sınırına döşenen mayınlardan ve mayınlarda parçalanan insanlardan bahsetmeyi aklına bile getirmemiştir.

Nafakasını çıkartmak için sınırda kör kurşunlara can veren bıyığı yeni terlemiş şığvaları sessiz sedasız toprağa verip de Devletine baş kaldırmayı aklından bile geçirmeyen Kilisliden hiç bahsetmemiştir.

Bir adım ötesi Suriye olan sınır çizgisinin bu tarafında  “Allah Devlete zeval vermesin” deyip başını yukarı kaldırdığında tepesinde dalgalanan bayrağa bakıp şükreden Kilislileri hiç anlayamamıştır.

Nasıl anlasın ki, 63 yıl hiç gelmediği bir şehri…

Nasıl anlasın ki, defalarca Gaziantep’e gelip de 30 dakikalık mesafedeki Kilis’e uğramayan, Musabeyli’ye kadar gelip de Kilis’i teğet geçen bir kişi..

Hıncal Bey unutmasın ki;  Şehirleri şehir yapan sadece yapılaşma değil, esas olan onun tarihi kişiliği, kültürü, folkloru, ağzı, onu seven sevdalılarının olmasıdır. Diğer taraf üzerindeki elbisedir. Hıncal Bey üzülmesin, çok övdüğü efsane başkan (!) Celal Doğan gibi biri çıkar 10 yılda Kilis’e imzasını atar, elbisesini değiştirir. Yeter ki tapusu bizde olsun…

Bir sözümüzde Kilis Belediyesinin değerli yöneticilerine…

Cadde ve sokaklara isim verilirken ismi verilen kişinin Kilis’e ve Ülkemize hizmeti herkes tarafından tartışmasız kabul edilmeli ve taktir görmelidir. Eğer bu takdire şayan kişiler bulunamıyorsa cadde ve sokaklarımıza onun bunun ismi yerine numara verilmesi daha hayırlıdır...

63 yıl Kilis’e gelmemiş,  Kilis’e hiçbir hizmeti olmayan, entel (!) bir yazarın isminin Kilis’te bir caddeye verilmesi onun için de bir anlam ifade etmemiş zaten…

Dolayısıyla Hıncal Uluç adına açılan caddenin isminin Belediyemizce değiştirilmesi uygun olacaktır…

Hıncal Uluç Bey gibi entel (!) bir yazarın isminin örnek gösterdiği şehirlerde daha görkemli caddelere yazılması bizce daha yakışık alacaktır.(!)

29.04.2015

M.ERDAL ÖNDEŞ

KİTSO BAŞKANI

[Devamını oku...]

27
ATIK MADENİ YAĞLARIN TOPLANMASI

Kilis Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden alınan 14.04.2015 tarih ve 1105 sayılalı yazıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince verilen atık yağ taşıma lisanslarının bazılarında, “13 02” başlığı altında yer alan “ Atık Motor, Şanzıman ve Yağlama Yağları” na ait atık kodlarının tanımlandığı ve bu firmaların bazıları tarafından da bahse konu atık motor yağlarının toplandığı belirtilmektedir. Ayrıca atık taşıma ve atık yağ geri kazanım lisansına sahip birçok firmanın, yukarıda bahsi geçen atık motor yağlarına ilişkin kodların lisanslarında tanımlı olduğu ve bu kodlara ait atık yağların taraflarınca da toplandığının ya da geri kazanıldığının ifade edilmektedir.

30.07.2008 tarihli ve 26952 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinin 13’üncü maddesinde; “Atık motor yağları, motor yağı üreticileri veya bunların yetkilendirilmiş kuruluşları tarafından toplanır. Bunlar dışındaki gerçek ve tüzel kişiler tarafından atık motor yağları toplanmaz. Motor yağı üreticileri, ülkenin her yanından atık motor yağlarını toplayacak şekilde sistem kurmak ve bu sistemi etkin olarak çalıştırmakla yükümlüdür.” hükmü bulunmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca söz konusu hüküm kapsamında atık motor yağlarının toplanması hususunda yetkilendirilmiş kuruluş Petrol Sanayi Derneği (PETDER)'dir.

Bu çerçevede atık motor yağlarının PETDER tarafından toplanması gerekmekte olup, aksi takdirde 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri gereği cezai işlem uygulanacaktır.

[Devamını oku...]

27
ATIK PİLLERİN TOPLANMASI

 Pil ithalatçıları ve üreticileri tarafından kurulan “Taşınabilir Pil İthalatçıları ve Üreticileri Derneğinin (TAP)” 06.01.2005 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirildiği, söz konusu derneğin atık pillerin çevreye zarar vermeden düzenli bir şekilde evsel katı atıklardan ayrı olarak toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanılması ve bertaraf edilmelerine ilişkin faaliyetler konusunda yerel yönetimlerle, okullar, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürütmekte olduğu, bu çalışmalarla ülkemizdeki atık pillerin çevreye zarar vermeden toplanması hedeflenmektedir.

 

Bu kapsamda artık kullanılmaz hale gelen atık pillerinizi Odamız hizmet binamız içerisinde ve diğer toplama merkezlerinde bulunan atık pil toplama kutularına bırakmanız önem arz etmektedir.

[Devamını oku...]

08
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ KİLİS’İN SORUNLARINI BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NA SUNDU

Ticaret ve sanayinin aktörleri, sorunlarını ve çözüm önerilerini, TOBB’ da düzenlenen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası’nda, Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile ilgili Bakanlara birinci ağızdan anlatma fırsatı buldu.

TOBB tarafından bu yıl 8’incisi organize edilen Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, 8 Nisan 2015 Çarşamba günü Ankara’da, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun ev sahipliğinde düzenlenen Şura’da, 81 ilden oda-borsa başkanı, illerindeki en önemli 5 sorunu ve çözüm önerisini birinci ağızdan hükümete aktardı. Şura’ya Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile ilgili Bakan ve üst düzey bürokratları, Türkiye genelindeki 365 Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları, Genel Sekreterleri TOBB Oda-Borsa Akademik danışmanları katıldı.

Şura öncesinde her ilde hazırlık toplantıları yapıldı. Sorunlar ve çözüm önerileri iş dünyası ve üniversite işbirliği ile belirlendi. Oda ve borsalar kendi ilindeki 5 sorun ve çözüm önerisini belirledi. Şurada 81 Oda-Borsa Başkanı konuşma yaptı. Başbakan, Ekonomiden Sorumlu Bakanlar ve Bürokratlar dinledi.

Şura sonrası 365 Oda-Borsadan gelen tüm sorunlar kitap haline getirilecek ve ilgili bakanlıklara gönderilecek ve takibi yapılacak.

Şurada bir konuşma yapan KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ Kilis’in 5 önemli sorununu ve çözüm önerisini dile getirdi.

Oda Başkanımız Mehmet Erdal ÖNDEŞ’ in yaptığı konuşma metni aşağıya çıkarılmıştır:

Sayın Başbakanım,

Değerli Misafirler,

Sözlerime başlamadan önce hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Sayın Başbakanım,

Kilis Suriye sınırında küçük bir ildir. Bir adet Organize sanayi bölgesi mevcuttur. Orta Doğuya açılan en büyük Gümrük Kapısı sınırlarımız içerisindedir. Gözbebeğimiz diye adlandırdığımız bir üniversitemiz mevcuttur. Ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesinin kurulması çalışmalarında ise sona gelinmiştir.

Kısaca tarihi ve coğrafi şartların ücra bir köşeye sıkıştırdığı Kilis büyüme ve kalkınma kararlığı içerisindedir. Ancak sorunları da vardır.

 

Sayın Başbakanım,

Kilis’in gündemindeki en önemli konu, Kilis-Gaziantep il sınırında,  1900 hektar alan üzerine Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi adı altında bir OSB kurulması çalışmalarına başlanılmıştır. Kurulacak OSB Ülkemizin en büyük OSB’si olacaktır. Tamamlandığında 75 bin kişiye istihdam sağlayacaktır. Bu OSB’nin ÇED Raporu onay aşamasında olup, bürokratik engeller yaşanmaktadır.

OSB’nin kuruluş onayının yapılarak yatırım programına alınması gerekmektedir.

 

 

 

Bir diğer konu;

Konya’ dan başlayarak Mersin ve Gaziantep’ e kadar Hızlı Tren Hattı yapımına başlanmıştır. Gaziantep’ e 50 km mesafede bulunan Kilis bu projenin dışında kalmıştır.

Kilis Polateli Şahinbey OSB ile Gaziantep sanayisinin yeni taşma alanı olan Kilis’in Hızlı Tren Projesine dahil edilmesi tüm Kilislilerin en büyük arzusudur.

 

Üçüncü konu,

Öncüpınar Gümrük Kapısının iş yoğunluğu Suriye’de yaşanan olaylar ve sınırdaki diğer kapıların kapalı olması nedeni ile fazlasıyla artmıştır. 

Saat 18’ e kadar işlem yapılan kapıda bir araca 19 günde sıra gelmektedir. Kuyruk 20 km. yi geçmiştir.

Bu kapıda 24 saat süre ile ticari araç giriş-çıkışı yapılacak şekilde düzenleme yapılması acilen gereklidir.

 

Başka bir konu;

Suriyelilerin göçü nedeni ile nüfusumuz bir anda 2 katına çıkmıştır. Şehirde yaşanmaya başlanan bir çok alt yapı sorunlarının yerel yönetimlerin mevcut imkanları ile çözülmesi mümkün görülmemektedir.

Kilis’in özel durumu dikkate alınarak ilde yaşayan gerçek nüfusa göre merkezi bütçeden desteklenmesi uygun olacaktır.

 

Son olarak,

Daha ne kadar Suriyeli misafir’in Ülkemize göç edeceği bilinmemektedir.

Durum böyle iken “Suriyeli sığınmacılara çalışma izni verilmesi” yaşanan göçü daha da teşvik edeceği, çalışma barışını bozacağı ve işsizliği arttıracağı endişesini taşımaktayız.

Çalışma izni göç dalgası kontrol altına alınıp, sınır hareketliliği normalleşince düşünülmelidir.

 

Arz ederim.

[Devamını oku...]

07
SANAYİ SİCİLİNE KAYITLI İŞLETMELERİN  YILLIK İŞLETME CETVELİ VERMESİNE İLİŞKİN  DUYURU

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 5. Maddesi ve Sanayi Sicil Tebliği’nin 11. Maddesi gereği, sanayi işletmelerinin; bir önceki yılla ilgili faaliyet bilgilerini içerenyıllık işletme cetvelini her yıl Ocak ayı başından Nisan ayı sonuna kadar elektronik ortamda girmek suretiyle vermek zorunluluğu bulunmaktadır. Yıllık İşletme Cetveli, e-Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden verilebilmektedir. Yasal süre içerisinde (son gün 30 Nisan) vermeyen işletmelere 2015 yılı için 835,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

[Devamını oku...]

03
MÜSİAD’DAN ODAMIZA ZİYARET

MUSİAD Kilis Şubesi’nin açılışı için Kilis’e gelen MUSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK ve beraberindeki heyet ile Kilis MUSİAD Başkanı Mehmet Akil TEKSABUNCU ve Yönetim Kurulu üyeleri Odamıza nezaket ziyaretinde bulundu. Samimi bir ortamda geçen ziyarette karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 2İlk   Geri   [1]  2  İleri   Son