Haberler

Entries for Nisan 2016

29
T.B.B PROF. DR. AV METİN FEYZİOĞLU KİTSO’DA

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU Kilis’e yapılan roket saldırıları sonrası, geldiği Kilis’te Odamızı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

 

KİTSO salonunda yapılan toplantıya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU, Kilis Barosu Başkanı Av. Muammer FAZLIAĞAOĞLU, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU, Oda Meclis üyelerimiz ve Baro misafirleri katıldılar.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, misafirlere ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, 2011 yılında Suriye’de başlayarak Kilis’e roket atılmasına kadar gelişen olaylar hakkında bilgi verdi.

 

ÖNDEŞ; “Tarihi ve coğrafi şartların sınırda ücra bir köşeye sıkıştırdığı serhat şehrimiz, güzel Kilis’ imiz zor günler yaşıyor. Omuzlarına yüklenen yük kaldırma kapasitesinin çok üzerinde.

 

Hepimizin bildiği gibi 2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde Kilis büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Kendi nüfusunun bir buçuk katı yabancıya ev sahipliği yapmanın çilesine katlanmıştır. Bütün zorluklara rağmen bu yükü omuzlamayı başarmış ve bütün Dünya’ya örnek olacak bir yardımlaşma ve dayanışma çabası içerisinde olmuştur.

 

Ancak yanı başımızda devam eden savaş ve kargaşa ortamı, birçok terör örgütünün sınırımıza yerleşmesine neden olmuştur. Bu terör örgütleri 2016 yılı Ocak ayından beri Kilis üzerinden Ülkemize de saldırmaya başlamış olup, Bu güne kadar Kilis’ e 46 katyuşa roketi atılmış toplam 18 canımız şehit olmuş birçok insanımızın da yaralanmasına sebep olmuştur.

 

Ne zaman nereye düşeceği belli olmayan roketler nedeni ile insanlarımız tedirgin olmuş ve korku içerisinde yaşamaya başlamıştır. Bu korku ve endişe ortamı Kilis’in günlük yaşantısından, sosyal ve kültürel hayatından ve ekonomisinden çok şey alıp götürmüştür, götürmeye de devam etmektedir. Bununla ilgili tedbirler Devletimiz tarafından alınmalıdır.

 

Bunun için Kilis’ i gündemde tutmak ve bu gündemi Ankara’ya taşımak gerekmektedir. Kilis’i gündeme taşırken şehrimizin en önemli sorunun güvenlik olduğu göz ardı edilmemelidir. Buna bağlı ekonomik, sağlık, sosyal, kültürel, alt yapı gibi sorunlar yaşamaktadır.

 

Kilis’in unutulmaması, yalnız bırakılmaması ve Ankara’nın gündemine taşınması için Türkiye Barolar Birliği’ nin ve çok değerli Başkanı Sayın Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU’ nun yardımlarına ve desteklerine büyük ölçüde ihtiyaç duymaktayız.” Dedi.

 

Daha sonra söz alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU; “Kilis'teyiz, halkımızla kucaklaşmak, dayanışma içinde olduğumuzu göstermek ve Kilis’in sesini duyurmaya yardımcı olmak için, Kilis’e geldik. Burada olayları yerinde görerek konuyu daha iyici incelene ve olayların vahametini anlama fırsatı bulduk. 18 Ocak'tan itibaren Kilis IŞİD saldırısı altında. 17 kişi öldü, 61 yaralı. Emlak ve inşaat sektörü durdu. Esnaf borç batağında. Kilis, Milli Mücadele'de ilk kurşunun atıldığı kutsal vatan toprağı. Kahraman Şahin beyin memleketi. Atatürk'ün "Milli Mücadele imanımı tazelediğim" yer dediği serhat şehri. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güvenimiz tam. Savaş provokasyonlarına ödün vermeksizin gereğini yapacağına inanıyoruz. Devletimiz, bütün kurumlarıyla Kilis'i korumak zorunda. Kilis'i Milletimizin gündeminden düşürmemek de hepimizin görevi.” Dedi.

 

Toplantıya katılan meclis üyelerinin de görüşlerini belirttiği toplantı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin FEYZİOĞLU’nun toplantı salonunda yazılı Aziz Atatürk’ün “İlk Ayak Bastığım Türk Şehrindeki Bu Uyanıklığa Cidden Hayran Kaldım Ve bir Daha İman Ettim Ki Bu Millet Asla Ölmeyecektir. Var olun Aziz Kilisliler!” sözlerine dikkat çekmesi ve okumasıyla son buldu.

[Devamını oku...]

22
SURİYELİ SIĞINMACILARA MESLEK EDİNDİRME VE TÜRKÇE EĞİTİMİ

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve Kilis Belediyesi, Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı’nın (BMZ), Kilis’te yaşayan Suriyeli mülteciler için düzenleyeceği Meslek Edindirme ve Türkçe Eğitimi Programları için Segua ile işbirliği protokolü imzaladı. Protokole Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Kilis milletvekilimiz Hilmi Dülger ,Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Erdal Öndeş ve Sequa Türkiye Temsilcisi Aynur Kuytu imza attı.

[Devamını oku...]

12
KİLİS’E YAPILAN SALDIRILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş sonrası ilimiz yoğun bir Suriyeli göçüne maruz kalmıştır. Ülkemizin uyguladığı Açık Sınır politikası Kilis’e kendi nüfusundan fazla yabancı nüfusun yerleşmesine sebep olmuştur.

 

3 ayda biteceği söylenen bu savaş 5. yılına girmiş ve daha ne kadar devam edeceği ise bilinmemektedir.

 

Sınırımızda devam eden yangın ne yazık ki Kilis’imize de sıçramaya başlamış bir huzur kenti olan Kilis’in güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. Farklı zamanlarda Kilis’in muhtelif yerlerine düşen roketler masum kardeşlerimizin şehit olmasına, birçok hemşerimizin de yararlanmasına sebep olmuştur.

 

Bu vesile ile şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

 

Neticede Ülkemiz savaşa girmeden Kilis savaş ortamına sürüklenmiştir. Bu kargaşada Kilis’e ne zaman roket atılacağı ve nereye düşeceği bilinmemektedir. Kilis’te kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

 

İlginç olan Kilis’e roket yağarken Ülkemizi yöneten yetkililerden ciddi bir açıklama duyulmamıştır. Yapılan açıklama sadece “Angajman kurallarına göre misli ile karşılık verildi” den öteye gidememiştir.

 

Kilis’e atılan her roket Kilis’ten birçok şey alıp götürmüştür. Ekonomisi çökmüş, Esnaf dertlidir.  Yatırım ortamı kalmamış, birçok yatırım talebi geri çekilmiştir. Halkın huzuru bozulmuş, geleceğe endişe ile bakmakta tedirgin yaşamaktadır. Böyle bir ortamda halkın rahatlatılmasına yönelik bir çalışma yapıldığı görülmemiştir.

 

Kilis ülkemizin 81 vilayetinden biri olan güzide bir sınır şehridir. Ülkemizin sınırlarını korumak ise Devletimizin görevidir. Halkımızın can ve mal güvenliğinin korunması ise yine Devletimizin asli görevidir. Bu konuda her türlü tedbiri ve gerektiğinde yaptırımları uygulamak büyük ve ciddi devletlerin yapması gereken iştir. Sınırlarımızın dışından Ülkemize yapılan bir saldırıda ciddi ve güçlü bir devletin yapması gereken etkili yaptırımlar olmalıdır ve Kilisliler de bunu beklemektedir.

[Devamını oku...]

11
CHP’DEN KİTSO’YA ZİYARET

 CHP Mersin Milletvekili Sayın Fikri SAĞLAR, Hatay Milletvekili Sayın Ali Vural CENGİZ, Gaziantep Milletvekili Sayın Akif EKİCİ, CHP Kilis İl teşkilatı ve beraberlerindeki heyet KİTSO’yu ziyaret etti. Kilis, Kilis’in sorunları ve Suriye’deki olayların Kilis’e etkilerinin konuşulduğu ziyaret sonrası katılımcılara teşekkür eden Oda Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; “CHP heyeti ve değerli milletvekillerimizin Odamızı ziyaretleri bizleri memnun etmiştir. Kilis’in gündemi ile ilgili konularda görüşlerimizi sunma ve kendilerinin de bu konudaki görüşlerini alma fırsatı bulduk. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.” Dedi.

[Devamını oku...]

05
KİTSO’DA KOBİGEL DESTEK PROGRAMI TANITILDI

KOSGEB’in toplam 300 milyon TL bütçeli “KOBİGEL – KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI” Oda Üyelerimize tanıtılması amacıyla 05.04.2016 tarihinde Kilis Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir toplantı düzenlendi.

Destek üst limiti 600.000 TL olan “Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması” ve Destek üst limiti 800.000 TL olan “Orta-Yüksek ve İleri teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme” başlıklı proje teklif çağrısının işlendiği, KOSGEB Kilis il Müdürü Mithat PAS tarafından yapılan sunum ile Oda üyelerine tanıtıldı.

PAS; “KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programının amacı; Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması ile KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi,  amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.

Başvurular 1 Nisan – 6 Mayıs 2016 tarihleri arasında çevrimiçi olarak internet (www.kosgeb.gov.tr) üzerinden yapılacaktır. Başvuru işlemine başlamadan önce başvuru kılavuzunu okumanız faydalı olacaktır. Son başvuru tarihi 6 Mayıs 2016 saat 23.59 olup, bu saatte sistem otomatik olarak kapanacaktır.

Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme destek projesi kapsamında 200.000 TL geri ödemesiz, 400.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplam 600.000 TL destek üst limiti, Orta-Yüksek ve İleri teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme destek projesi kapsamında ise 300.000 geri ödemesiz, 500.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplam 800.000 TL destek üst limiti bulunmaktadır.

Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme Proje teklif Çağrısı için Projeler; 1.ve 2. Bölgelerde % 60, Kilis’in de arasında bulunduğu 3.-4.-5. ve 6. Bölgelerde % 80 oranlarında desteklenmektedir. Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması” Proje Teklif Çağrısı için Projeler; % 80 oranında desteklenecek olup, Makine-Teçhizat giderlerinin Yerli Malı Belgesi ile tevsik edilmesi durumunda destek oranlarına % 15 ilave edilecektir. Yani destek oranı %95 olarak uygulanacaktır.” Dedi.

Soru cevap kısmının ardından toplantı sonlandırıldı.

 

[Devamını oku...]

04
KİTSO’DA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 25’er kişilik 3 sınıf halinde toplamda 75 kişilik Girişimcilik Eğitim kursları 04.04.2016 tarihinde Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nda başladı.

 

Kurslar ile ilgili bir açıklama yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; “Bu gün başlamış olduğumuz Girişimcilik Eğitim kursları ile KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin Kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere Katılım Belgesi verilecek olup, bu belgeyi alarak kendi işini kuracak girişimcilere KOSGEB tarafından 50.000 TL’ye kadar hibe 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verilecektir. Kursiyerlerimize belge alabilmeleri için kursa devamlılık göstermeleri önem arz etmektedir. Kurslarımızın şehrimize ve girişimcilerimize hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.

 

 

 

 

Kurs tarih ve bilgileri

 

Kurs No

Başlangıç Tarihi

Bitiş Tarihi

Başlama Saati

Bitiş Saati

406320

04.04.2016

14.04.2016

08:00

13:55

406549

07.04.2016

24.04.2016

14:00

19:55

406777

07.04.2016

24.04.2016

14:00

19:55

 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 2İlk   Geri   [1]  2  İleri   Son