Haberler

Entries for Nisan 2018

26
CELKANLI: KOSGEB Acil Destek Kredisi Geri Ödemelerinin Ertelemesi için Başvuru Yapmayı Unutmayın

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa CELKANLI KOSGEB Kredisinin geri ödemelerinin 1 yıl ertelenmesi ile ilgili bir açıklama yaparak şunları söyledi:

 

“Suriye’deki terör örgütleri tarafından atılan roketlerin hedefi olan Serhat Şehrimiz Kilis’te yaşanan ekonomik sıkıntıların azaltılması amacıyla verilen 40.000 TL faizsiz “Acil Destek Kredileri” Kilis’te ekonomik sıkıntıların devam etmesi nedeniyle Bakanlar Kurulunca 1 yıl faizsiz olarak ertelenmiştir.

 

Mücbir Sebep Halinin devam ettiği Kilis’imizde, Kredi kullanan hemşerilerimizi bir nebze de olsa rahatlatacak olan bu haber bizleri de mutlu etti.” Dedi.

 

Acil Destek Kredilerinin geri ödemelerinin erteletmek isteyen hemşerilerimizin kredi çektikleri bankalara bir dilekçe ile başvuru yapmaları gerektiğini belirten KİTSO Başkanı CELKANLI:

 

“Kredi ödemelerinin ertelenmesi için bireysel başvuru şartı var. Başvuru yapılmadan kredilerin ertelenmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebeple kredi ödemelerini erteletmek isteyen hemşerilerimizin bankaya bir dilekçeyle başvuru yapmaları gerekmektedir.” dedi.

 

Asıl temennilerinin kredi borçlarının tamamen silinmesi olduğunu belirten CELKANLI: “Acil Destek Kredilerinin ödemelerinin ertelenmesi konusunda emeği geçen herkese şahsım, üyelerim ve hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

[Devamını oku...]

24
KİTSO BAŞKANI CELKANLI: BOZULAN SİCİLLERİN DÜZELTİLMESİ GEREKİYOR

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa CELKANLI Suriye’de yaşanan savaşın olumsuz etkileri ile işleri bozulan ve ekonomik zarar gören ve bu nedenle çeklerini ödeyemeyen, kredi ödemelerinde gecikmeler yaşayan, hakkında takip veya haciz kararı alınan işadamlarımızın, bankalar nezdinde bozulan sicillerinin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

 

Bununla ilgili bir çalışma yapılacağını belirten KİTSO Başkanı CELKANLI KİTSO üyelerine hitaben bir açıklama yaparak şunları söyledi:

 

“Bilindiği üzere Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile Kilis’in ticareti ve ekonomik yapısı olumsuz etkilenmiştir. Bu süreçten ekonomik olarak en fazla zarar görenler ise işadamlarımız, sanayicilerimiz ve esnafımız olmuştur.

 

18 Ocak 2016 tarihinden itibaren Kilis’in roketli saldırılara maruz kalmasından sonra yaşama savaşı veren birçok esnafımız, işadamımız ve sanayicimiz kredi borçlarını ödeyemez duruma düşmüş ve bunun neticesinde bankalarla sorun yaşamaya başlamıştır.

 

Bu sorunların tespit edilerek çözüm önerileri üretilmesi amacıyla bir çalışma yapılması planlanmaktadır.

 

Bu sebeple 18 Ocak 2016 tarihinden bu güne kadar geçen süre içerisinde olumsuz sicil nedeni ile kredi kullanamayan veya bankalarla sorun yaşayan üyelerimizin, durumunu bildiren bir dilekçe ile Odamıza müracaat etmesi çalışmalarımıza ışık tutacaktır.

 

 

Üyelerimize saygı ile duyurulur.” Dedi.

[Devamını oku...]

24
KİTSO Başkanı CELKANLI’dan Önemli Duyuru

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı hacı Mustafa CELKANLI Kilis’te devam eden Mücbir Sebep Hali kapsamındaki vergi borçlarının taksitlendirilmesi için son müracaat tarihinin 31.01.2019 olduğunu söyleyerek,

 

“Bu süre zarfında başvuru yapmayan Üyelerimizin ertelenmiş borçları taksitlendirme imkânları olmayacaktır.” Dedi.

[Devamını oku...]

24
KİTSO BAŞKANI CELKANLI’DAN 6948 SAYILI SANAYİ SİCİL KANUNU’NUN 4. MADDESİNİM DEĞİŞTİRİLMESİ HAKKINDA DUYURU

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı H. Mustafa CELKANLI 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununun 4. Maddesinin değiştirilmesi hakkında bir duyuru yaparak şunları söyledi:

 

“Sayın Üyelerimiz;

 

01 Temmuz 2017 tarih ve 30311 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren SANAYİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE ÜRETİLMİB DESTEKLENMESİ AMACIYLA BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4. Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“MADDE 4 – Sanayi İşletmelerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında tutulacak sanayi siciline kaydettirilmesi ve mukabilinde alınacak sanayi sicil belgesinin icabında salahiyetli memurlara ibraz olunması mecburidir.

 

Sanayi işletmeleri üretim faaliyetlerine başlamadan önce sanayi siciline ön kayıt olmak zorundadır.  Sanayi işletmelerine işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı düzenlenmesi için sanayi siciline kaydolduğuna dair yazı, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı veren idareler tarafından aranır.

 

Yeni açılan sanayi işletmeleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tanzim kılınacak beyannameleri faaliyete başladıkları tarihten itibaren 3 üncü madde uyarınca doldurup iki ay içinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına elektronik ortamda göndermekle mükelleftir.

 

Yapılan değişiklikle birlikte 6948 Sayılı Kanun’un 2. Maddesinde tarif edilen Sanayi İşletmelerinin üretim faaliyetlerine başlamadan önce Sanayi Siciline ön kayıt olmaları ve işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı sırasında kayıt olduklarına dair Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğünden alacakları yazıyı ilgili idareye vermeleri zorunlu hale gelmiştir.

 

Bu nedenle sanayi işletmelerimizin üretime başlamadan önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nün web sayfası olan e-HİZMETLER/İl Müdürlükleri/Sanayi Sicil Ön Kayıt seçenekleri takip etmeleri, buradaki e-imza türlerinden birisi kullanarak kayıt formunu doldurmaları ve kayıt dair İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek yazıyı ruhsat alacakları idareye vermeleri gerekmektedir.

 

Sanayi siciline ön kayıt işlemini yaptırmayan sanayi işletmelerine ruhsat veren makamlar tarafından işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı düzenlenmeyecektir.

 

İlgili üyelerimize önemle duyurulur.”

[Devamını oku...]

23
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Türkiye Cumhuriyetimizin, Devletimizin ve Milletimizin teminatı olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlarız.

[Devamını oku...]

20
“İSTİHDAM TEŞVİKLERİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ”

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa CELKANLI 7103 Sayılı Kanun hakkında ve İstihdam Seferberliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Başkan CELKANLI açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Şubat 2017'de TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda "İstihdam Seferberliği" başlatılmıştır. Türk özel sektörünün üstün gayretleri ile 2017 sonunda dünyada eşi-benzeri görülmemiş bir başarıya imza atılmış ve 1,5 milyon insanımıza iş, ailelerine aş imkânı sağlanmıştır. İş âleminin istihdamın artırılması için gösterdiği başarı, 14 Aralık 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreninde en çok istihdam sağlayan illerimize, sektörlerimize ve firmalarımıza verilen ödüllerle taçlandırılmıştır.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız, 2018'de uygulanacak istihdam teşviklerini açıklarken Türk iş dünyasına yeni bir çağrıda bulunarak 2017'de 1,5 milyon ilave istihdam sağlayan Türk özel sektörüne yeni bir hedef göstermiştir. Buna karşılık iş dünyası olarak ihtiyaç duyduğumuz istihdam teşviklerine ilişkin yasal düzenlemeleri de içeren 7103 sayılı Kanun TBMM'de kabul edilmiş ve 27.03.2018 tarihli ve 30373 sayılı 2. Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

 

Yeni istihdam teşvikleri 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 arasında 3 yıl süreyle uygulanacaktır. Kanun ile ayrıca 1 Nisan 2018 tarihinden önceki dönemde tüm şartları taşıdığı halde 5510 sayılı, 4447 sayılı, 6111 sayılı Kanun veya diğer kanunlarla sağlanan istihdam prim teşviki, destek ve indirimlerden yararlanmamış üyelerimizin en geç 31 Mayıs 2018 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı olarak başvurmaları halinde bu Kanunlar ile getirilmiş teşviklerden yararlanma imkân bulunmaktadır.” Dedi.

 

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 2İlk   Geri   [1]  2  İleri   Son