Haberler

Entries for Mayıs 2016

26
KİTSO KİLİS İÇİN BANKALARDAN DESTEK İSTEDİ

 Kilis Ticaret ve Sanayi Odasının Kilis’te şubesi bulunan banka müdürlerinin katılımı ile düzenlediği toplantıda Kilis’e yapılan roket saldırıları nedeni ile yaşanan ekonomik kriz ve bu krizin etkilerinin atlatılması hususları görüşüldü.

 

Toplantıya KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile T.C. Ziraat Bankası Müdürü Akif TOHUMCU, T. İş Bankası Servis Yetkilisi Tunç ÇETİN, Şekerbank Müdürü Canan ÇELİKTENYILDIZ, Şube Yönetmeni Erdal ÜNAL, Denizbank Müdürü Ali Rıza İKİDİŞLİ, Garanti Bankası Müdürü Alparslan MAHMAT, Yapı ve Kredi Bankası Müdürü M. Murat ÖZATAN, Finansbank Müdürü Yusuf ÇAPAR, T. Halk Bankası Müdürü Özdemir YALÇIN, Akbank Müdürü Mesut DOĞANYILMAZ ve T. Vakıflar Bankası Müdürü Atilla CANSIZ katıldılar.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ: “Kilis’te Ekonomik Krizin atlatılması için acil olarak ilave desteklere ihtiyaç duyulmaktadır, bu desteklerin başında piyasaya sıcak para sürülmesi ve ödenmesinde güçlük çekilen kredilerin ertelenmesi gelmektedir.” Dedi.

 

ÖNDEŞ Konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile başta Kilis’in güvenliği olmak üzere ekonomisi de olumsuz etkilenmiştir. Bu süreç içerisinde 18 Ocak 2016 tarihinden 08.05.2016 tarihine kadar muhtelif zamanlarda Suriye sınırından Kilis’e toplam 74 adet Katyuşa Roketi atılmış, bu saldırılar sonucunda 22 hemşerimiz şehit olmuş, 83 hemşerimiz yaralanmış ve birçok hemşerimiz de maddi manevi zarara uğramıştır.

 

En son 05.05.2016 tarihinde muhtelif zamanlarda atılan roketler Kilis’te panik yaşanmasına ve geçici de olsa insanların şehri boşaltmasına neden olmuştur.

 

Bugün gelinen noktada İlimizin yaşadığı güvenlik sorununa bağlı olarak işadamlarımızın, sanayicilerimizin, esnafımızın, yaşadığı sorunlar vardır.

 

Esnaf, sanayici ve iş adamlarımızın durumunu kısaca özetlemek gerekirse;

 

Çek ve senetlerini ödeyemez,

Alacaklarını tahsil edemez,

Kredi alamaz ve alınan kredileri ödeyemez duruma gelmiştir.

Bağlantıları ve siparişler iptal edilmektedir.

İhracat edilen ürünlerde karşı tarafın yaptığı peşin ödemeler durdurulmuştur.

Esnafımız siftahsız dükkan kapamaktadır. 

[Devamını oku...]

26
DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL KİTSO’YU ZİYARET ETTİ

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL ve beraberindeki heyet KİTSO’yu ziyaret ederek son günlerde roket saldırıları nedeni ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

 

KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ilgilerinden dolayı Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL’a ve şahsında tüm Demokrat Partililere teşekkür etti.

 

Kilis’e atılan roketlerin aslında ülkemize yapılan bir saldırı olduğunu belirten KİTSO Başkanı: “ Bu güne kadar atılan toplam 74 roket sonucunca 22 canımız şehit oldu, 83 kişi yaralandı, birçok kişi de maddi manevi zarara uğradı. Bugün Kilis’in en önemli sorunu güvenliktir. Bu ana soruna bağlı olarak birçok konuda da sorunlar vardır. Bunlardan biri ise ekonomik sorunlardır. Piyasa şartlarının tekrar eski haline ve normale dönebilmesi için acil piyasaya sıcak para sürülmesi gerekmektedir. Esnafın-sanayicinin ve iş adamlarının nefes alabilmesi için kredilerin bir süre faizsiz olarak ertelenmesi ve yeniden yapılandırılması gerekmektedir.” Dedi.

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin UYSAL ise: “Kilis’te yaşananları yerinde görmek ve Kilis’e destek olduğumuzu ifade etmek amacıyla Kilis’e geldik, bu konuda Kilis’i yalnız bırakmayacağız.

 

 

Yaşanan bu süreç yanlış dış politikanın neticesidir. Türkiye bölgede düşmanlarını azaltmalı, dostlarını çoğaltmalıdır. Bölgeye barışın gelmesi için uluslararası bir düzenin temin edilmesi gerekmektedir. AB birkaç bin göçmeni kabul ederken, bir kısmı kalıcı olacak 3 milyon göçmenin yan etkilerinin önlenmesi için yapısal tedbirler alınması gerekiyor.” Dedi.

[Devamını oku...]

26
KİTSO’NUN KONUĞU T.C. ZİRAAT BANKASI BÖLGE YÖNETİCİSİ RECEP TÜRK

T.C. Ziraat Bankası Gaziantep Bölge Yöneticisi Recep TÜRK KİTSO’yu ziyaret etti.

 

Kilis’te son yaşanan olaylar ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere KİTSO’ da bulunduklarını ifade ederek, Kilis’e atılan roketler nedeni ile bir güvenlik sorunu oluştuğunu ve buna bağlı olarak ekonomik sorunlar yaşandığını belirten Recep TÜRK: “Ziraat Bankası olarak Kilis’e bankacılık hizmetleri konusunda her türlü yardımı yapacaklarını, bu konuda hizmetlerinde bir aksama yaşamayacağını” söyledi.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Bugün Kilis’in en önemli ana sorunu güvenliktir. Buna bağlı olarak esnafımızın, sanayicimizin ve iş adamlarımızın sorunları vardır. Gelinen noktada esnafımız, sanayicimiz ve iş adamlarımız çek ve senetlerini ödeyemez, alacaklarını tahsil edemez duruma gelmiştir. Esnaf siftah yapmadan dükkân kapatmaktadır.

 

Yaşanan bu krizin etkisinin azaltılması, esnaf - sanayici ve iş adamlarımızın ayakta kalmaları için acil olarak ilave desteklere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu desteklerin başında piyasaya sıcak para sürülmesi ve ödenmesinde güçlük çekilen kredilerin faizsiz olarak ertelenmesi gelmektedir.

 

 

Bu konuda Başbakanlık, ilgili Bakanlıklar ve Kilis’te şubeleri bulunan banka Genel Müdürlüklerinden talepte bulunduk ve konuyu takip etmekteyiz.” Dedi. 

[Devamını oku...]

24
SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ODAMIZA ZİYARET

 Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ, Müdür Yardımcısı Kemal DURAN ve Memur Yeter SÖKER Odamızı ziyaret etti.

 

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getiren İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ, Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi.

 

Oda Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU ile görüş alış verişinde bulunan Abdulkadir AKKAŞ Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünün bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ile yakın işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.

 

Oda Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ ise SGK’nın tüm vatandaşlar için önemli bir kurum olduğunu, KİTSO olarak her konuda yardım ve işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

 

Oda Başkanımız Mehmet Erdal ÖNDEŞ ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Sosyal Güvenlik Haftasını kutladı.

[Devamını oku...]

20
KİTSO BAŞKANI ÖNDEŞ: KİLİS’TEKİ EKONOMİK KRİZE ACİLEN MÜDAHALE EDİLMESİ GEREKİYOR

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ; Kilis’te yaşanan ekonomik kriz nedeni ile piyasada yaprak kıpırdamadığını krizin çözümü için piyasaya acilen sıcak para sürülmesi gerektiğini belirtti.

Bu konuda bir rapor hazırladıklarını, bu raporu Başbakanlık Makamı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı Makamlarına ilettiklerini belirten ÖNDEŞ; hazırlanan raporla ilgili şu bilgileri verdi.

Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile başta Kilis’in güvenliği olmak üzere ekonomisi de olumsuz etkilenmiştir.

Bu gün gelinen noktada Kilis’in en önemli ve öncelikli sorunu GÜVENLİK’tir. Bunun altını çizerek belirtmek gerekiyor. Hiç bir sorun bu ana sorunun üzerini örtmemelidir. Buna bağlı olarak esnafımızın, iş adamlarımızın, sanayicimizin yaşadığı sorunlar vardır.

İlimizin bel kemiğini oluşturan bu kişiler bugün çek ve senetlerini ödeyemez, alacaklarını tahsil edemez, kredi alamaz ve alınan kredileri ödeyemez duruma gelmiştir. Piyasada büyük bir tedirginlik yaşanmaktadır. Yatırımlar durdurulmuştur. Gayrimenkul alım satımları sıfır noktasındadır. Birçok alım taahhütlerinde geri dönüşler yaşanmakta, bağlantılar ve siparişler iptal edilmektedir. İhraç ürünlerinde karşı tarafın yaptığı peşin ödemeler durdurulmuştur. Esnafımız siftahsız dükkân kapatmaktadır.

Yaşanan bu krizin etkisinin azaltılması, esnaf sanayici ve işadamlarımızın ayakta kalması ve istihdam sağlayabilmeleri için acil olarak ilave desteklere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu desteklerin başında piyasaya sıcak para sürülmesi gelmektedir. Destek limitinin tespitinde ise firmanın ihtiyaçları dikkate alınmalıdır.

Bu sebeple sanayici ve işadamlarımızın son 3 yıl içerisindeki;

-Sabit Yatırım Tutarı

-Mal Alım ve Satımı (Cirosu)

-Kredi Borçları

Tutarlarından en fazla olan kalem esas alınarak 1 yıl ödemesiz 3 yıl vadeli faizsiz kredi açılması gerekmektedir. 

[Devamını oku...]

13
VATAN PARTİSİ KİTSO’DA

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet GÜLTEKİN ve beraberindeki heyet KİTSO’yu ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek misafirlerine teşekkür ettiği açılış konuşmasında;

 

“Serhat şehrimiz Kilis’imizin bu zor günlerinde yapmış olduğunuz anlamlı ziyaretten duyduğumuz memnuniyeti belirterek, şahsım, çalışma arkadaşlarım ve camiam adına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

18 Ocak 2016 tarihinden beri Kilis’e hemen her gün sınırlarımız dışından toplam 74 adet Katyuşa Roketi atılmış, bu saldırılar sonucunda 21 hemşerimiz şehit olmuş, 83 hemşerimiz yaralanmış ve birçok hemşerimiz de maddi manevi zarara uğramıştır.

 

Aslında açıkça belirtmek gerekirse Kilis’e atılan roketler Kilis üzerinden Vatan Topraklarına atılmaktadır. Bugün Ülkemiz fiilen bir saldırı altındadır. Bu saldırıyı önlemek için Devletimiz her türlü tedbiri almalı, Ülkemizin sınırlarının ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamalıdır.  Devleti yöneten büyüklerimiz Kilis ile ilgili yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşarak Kilis’in yalnız olmadığını göstermeli ve halkı rahatlatmalıdır.

 

Bugün gelinen noktada Kilis’in en önemli ve öncelikli sorunu güvenliktir. Bunun altını kalın bir çizgi ile çizmek gerekiyor. Hiçbir sorun bu ana sorunun üzerini örtmemelidir. Açıkça belirtmek gerekirse Kilis’te güvenlik sağlanmadan diğer sorunların halledilmesi mümkün görülmemektedir.

 

 

Kilis çetin bir imtihan vermektedir. Bunun için Kilis’i gündemde tutmak ve bu gündemi Ankara’ya taşımak gerekmektedir. Kilis’in unutulmaması, yalnız bırakılmaması, Kilis’e yapılan saldırıların bir terör saldırısı değil, Ülkemize başka bir Ülkenin topraklarından yapılan açık bir saldırı olduğunun kamuoyuna duyurulması için sizlerin çok değerli yardımınıza ihtiyacımız bulunmaktadır.

 

Sözlerime son verirken Kilis’e ve bizlere verdiğiniz desteklerden dolayı tekrar teşekkür ediyor hepinizi saygı ile selamlıyorum.” Dedi.

 

Daha sonra söz alan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet GÜLTEKİN;

 

“Bugün sabahtan beri Kilis’te çalışmalarımız devam ediyor. En son ziyaretimizi de KİTSO’ya yaptık. Bizlere zaman ayırdığınız ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

 

Sayın Oda Başkanımızın da dediği gibi güvenlik problemi çözülmeden diğer problemlerin çözülmesi mümkün değildir. Yaşanan bu süreç Büyük Ortadoğu Projesinin neticesidir. Türkiye dış politikasını değiştirmeli, komşuları ile diyaloga girerek barışı sağlamalıdır. Bu sorunlar ancak bu şekilde çözüme ulaşabilir.

 

Türkiye komşularıyla özellikle Suriye, İran ve Rusya ile iş birliği yaparsa bu sorun 6 ayda çözülebilir. Biz Vatan Partisi olarak gayret gösteriyor ve Kilis2in ve bölgenin sorunlarının bu şekilde çözüleceğine inanıyoruz.” Dedi.

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 2İlk   Geri   [1]  2  İleri   Son