Haberler

Entries for Mayıs 2017

31
KİTSO’DA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 25’er kişilik 5 sınıf halinde toplam 125 kişilik Girişimcilik Eğitim kursları 17.05.2017 tarihinde Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nda başladı.

Kurslar ile ilgili bir açıklama yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; “Bu gün başlatmış olduğumuz Girişimcilik Eğitim kursları ile KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ’lerin Kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere Katılım Belgesi verilecek olup, bu belgeyi alarak kendi işini kuracak girişimcilere KOSGEB tarafından 50.000 TL’ye kadar hibe 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verilecektir. Kursiyerlerimizin belge alabilmeleri için kursa devamlılık göstermeleri önem arz etmektedir. Kurslarımızın şehrimize ve girişimcilerimize hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.

[Devamını oku...]

18
SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN ODAMIZA ZİYARET

 Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ ve beraberindeki heyet Odamızı ziyaret etti.

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getiren İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ, Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi.

Oda Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ ile görüş alış verişinde bulunan Abdulkadir AKKAŞ Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünün bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ile yakın işbirliği içerisinde olacaklarını belirtti.

Ziyaretlerinden dolayı SGK İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ ve beraberindekilere teşekkür eden KİTSO Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ,  SGK’nın tüm vatandaşlar için önemli bir kurum olduğunu, KİTSO olarak her konuda yardım ve işbirliğine hazır olduklarını belirterek, Sosyal Güvenlik Haftasını kutladı.   

[Devamını oku...]

16
Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformunun 14. Toplantısı Adıyaman TSO’da Gerçekleştirildi

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) önderliğinde oluşturulan Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu 14'üncü toplantısı Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Antakya ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Genel Sekreterleri ve Kalkınma Ajansları yöneticilerinin yanı sıra Dünya Gazetesi yazarı Rüştü BOZKURT katıldı. Toplantıda güncel konular, bölgenin öncelikli sorunları ve “Sanayi 4.0” ın etkileri değerlendirildi.

 

Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformunun 14. toplantısında Dünya Gazetesi Ekonomi Yazarı Rüştü BOZKURT, Sanayi 4.0'la ilgili katılımcılara bir sunum yaptı. Bozkurt, , ‘Endüstri 4.0'ı kavramak için 5 önemli eğilimin önemine değinerek bunları; sınırsız erişim ve iletişim, eşzamanlılık potansiyeli, derin ayrıntı bilgisi ve uzmanlık, artan hız, esneklik ve rekabet olduğunu belirtti.

 

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkan Yardımcısı Ahmet Nedim ÖZÇELEBİ; Bölgenin öncelikli sorunlarının yanında Sanayi 4.0'ın ele alındığını belirterek,  ülkemizde Sanayi 4.0'ın daha fazla gündemde yer alması gerektiğine, ülkemizin yüksek gelirli ekonomiler grubuna dahil olabilmesi ve gelişmelerin dışında kalmaması için Sanayi 4.0'ı uyumu topyekun ele alması gerekliliğine değindi. 

 

Ülkemizin politikalarını 4. Sanayi devrimi doğrultusunda güncellenmesi gerektiğine dikkat çeken KİTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Nedim ÖZÇELEBİ, "Sanayi 4.0'ın farklı sektörlere üzerinde, farklı etkileri olacak. Ülkemiz dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yerini son dörtte kalarak korusa da, küresel rekabetten, inovasyona, iş kolaylığından, eğitimin niteliğine kadar birçok uluslararası sıralamada çok daha iyi bir konumda olmalı. Yüksek orta gelirli ekonomiler arasında yer alan ülkemizde imalat sanayi, düşük ve orta düşük teknoloji grubunda yoğunlaşmıştır. Orta gelir tuzağında bulunan ülkemizin yüksek gelirli ekonomiler arasına girebilmesi için, yüksek teknolojili üretime hızla geçiş yapması kaçınılmazdır. Sanayi 4.0'daki gelişmeler de bu geçişin ne kadar hızlı olması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır" dedi.

 

ÖZÇLEBİ aynı zamanda "Bölgesel Kalkınmada Güçbirliği Platformu'nu bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi için, birlikte hareket edebilmek için, daha yüksek ses çıkarabilmek adına önemsediklerini ve yeni projeler üretmek için çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi. 

[Devamını oku...]

10
IPA II Dönemi Rekabetçilik Ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı Proje Teklif Çağrısı Yayınlandı. 10.05.2017

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen IPA II Dönemi “Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı” 6 Nisan 2017 itibariyle başlamıştır. Çağrı başvuruları 9 Haziran 2017 saat 17:00'a kadar kabul edilecektir.

 

Bu çağrı kapsamında "İmalat Sanayii", "Araştırma ve Geliştirme" ve "Teknoloji Transferi ve Ticarileşme" faaliyet alanlarında proje teklifleri sunulabilecektir.

 

Başvurular elektronik sistem aracılığı ile yapılacaktır, ayrıca yine elektronik sistemden üretilen basılı başvuru formları da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na  9 Haziran 2017 tarihi 17:00'a kadar (elektronik başvuru için son tarihten beş iş günü sonrasında kadar) iletilecektir.

 

 

Çağrıyla ilgili ayrıntılı bilgi içeren Faaliyet Alanları özelinde hazırlanan Çağrı Rehberlerine, Proje Tanımlama Dokümanı Hazırlama Rehberine ve Online Başvuru Sistemi Kullanıcı kılavuzuna http://rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

[Devamını oku...]

05
GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLDİ

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenecek olan 25’er kişilik 5 sınıf halinde toplamda 125 kişilik Girişimcilik Eğitim Programları kursiyerlerinin mülakatları 04.05.2016 tarihinde Kilis Ticaret ve Sanayi Odasında yapıldı.

 

Eğitim almak isteyen kursiyerlerin başvuruları Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ile İŞ-KUR Kilis il Müdürlüğü yetkililerinden oluşan kurul tarafından yapılarak asil ve yedek kursiyerler tespit edildi.

 

Eğitimler 5 sınıf halinde planlanmış olup 5 Mayıs 2017 tarihinde başlayacaktır. Eğitimler Kilis Ticaret ve Sanayi Odasına ait salonlarda yapılacaktır.

 

 

Mülakat sonrası bir açıklama yapan KİTSO Başkanı ÖNDEŞ; “Bu eğitimler yeni girişimciler için önemli bir fırsattır. Eğitimlere devamlılık göstererek başarıyla tamamlayanlara Katılım Belgesi verilecektir. Kursiyerler bu belge ile KOSGEB’in Yeni Girişimci Desteğine başvurulabilecektir. Projesi uygun bulunan girişimcilere KOSGEB tarafından 50.000 TL’ye kadar hibe 100.000 TL’ye kadar kredi verilecektir.” Dedi.

[Devamını oku...]