Haberler

Entries for Temmuz 2017

28
KİTSO’DA GİRİŞİMCİLİK KURSU SERTİFİKALARI SAHİPLERİNE VERİLDİ

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 25’er kişilik 5 sınıf halinde toplam 125 kişilik Girişimcilik Eğitim kurslarını tamamlayarak belge almayı hak eden kursiyerlerin sertifikaları Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdür Vekili Nurettin KÖKSAL, Girişimcilik kurslarının eğitimini veren Prof. Dr. H. Mustafa PAKSOY’un hazır bulunduğu törene çok sayıda kursiyer ve basın katılım gösterdi.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; “Sayın kursiyer arkadaşlar eğitimlerinizi başarıyla tamamlayarak sertifika almayı hak ettiniz. Hepinizi tebrik ederim. Size artık kursiyer olarak değil Odamızın birer üyesi gözüyle bakıyorum. Bu sertifikalar kendi işinizi kurmak için önemli bir fırsat. Kendi işini kuracak olan siz kursiyerlerimiz artık birer girişimci olarak KOSGEB’in desteklerinden faydalanabileceksiniz. Bildiğiniz gibi kendi işini kuracak girişimcilere KOSGEB tarafından 50.000 TL’ye kadar hibe 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi verilmektedir. Bu fırsatları iyi değerlendirerek sadece kendi geleceğinize yön vermeyecek ülke ekonomimize de katkıda bulunacaksınız. Hepinize başarılar diliyorum.” Dedi.

 

Daha sonra söz alarak ev sahipliğinden dolayı KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ’e teşekkür eden Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdür Vekili Nurettin KÖKSAL, sözlerine şöyle devam etti; “bugün burada bayan ve engelli kursiyerlerimizin sayısının fazla olması özellikle ilimiz ekonomisi için çok umut verici. Kurslarını tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazanan tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Türkiye İş Kurumu Kilis İl Müdürlüğü olarak kapılarımız sizlere her zaman açık.” Dedi.

[Devamını oku...]

24
Irak Gümrük Kanunu Hakkında Duyuru...24.07.2017

Irak Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolosluğu tarafından Odamıza intikal eden yazıda; Irak Bakanlar Kurulu 1984 yılı (23) sayılı düzenlenmiş karar ve 2017 yılı (8) sayılı Irak Gümrük Kanunu uyarınca, Irak’a gönderilen ürün ve malların üzerlerinde Gümrükten muaf veya Gümrük harcının gecikmeli ödeneceği ibaresinin belirgin  bir şekilde yazılı olması ve aşağıda gösterilen diğer şartların sağlanması hususu bildirilmiştir.

İlgili yazıda bahse konu şartlar;

• Irak’a giren tüm ürün ve malların hak sahibinin üzerinde olması gerekliliği,

• Kayıt olduğu tarafı bildirmek için ithal edilen Gümrükten muaf her ürün ve malın üzerine ayrı ayrı ve belirgin bir şekilde satılmaz ve Gümrükten muaf her ürün ve malın üzerine ayrı ayrı ve belirgin bir şekilde satılmaz ve Gümrükten muaf ibaresinin bulunması,

• Mal ve ürünlerin ithal eden taraf, kendi ve ürünler arasında nitel ve nicel açıcan ilişkili olması gerekliliği olarak sıralanamıştır.

Ayrıca yazıda;  önceden vergiden ve Gümrük harçlarından muaf olup ve piyasada sergilenen sızdırılmış ürün ve malların ilgili ekiplerce denetim uygulanacağı, araştırma sonucu ilgili kanunun ihlali tespit edildiği halde hem kanuni hem para yaptırımlar uygulanacağını vurgulanmıştır.

 

 

Üyelerimize duyurulur.

[Devamını oku...]

24
Transit Rejimde Ön Beyan Uygulaması Hakkında...24.07.2017

Öncüpınar Gümrük Müdürlüğünün Odamıza intikal eden 13.07.2017 tarih ve 26502414 sayılı yazıda, TIR Karnesi kapsamı taşımalarda (RO-RO ile gelenler dâhil) taşıtın Türkiye Gümrük Bölgesine girişinden önce taşıyıcı tarafından ön beyan verilmesine ilişkin uygulama 25.04.2017 tarihinde başladığı bildirilmiştir.

4458 sayılı Gümrük Kanununa bağlı Gümrük Yönetmeliği’nin bazı hükümlerinde değişiklik yapılmasını içeren ve yayımlanmasını teminen Başbakanlığa sevk edilen Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı ile, 15/8/2017 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmek üzere, Yönetmeliğin 67 nci maddesinin dördüncü fıkrası değiştirilmekte ve karayolu taşımacılığında, uluslararası sözleşmeler kapsamında başlamış bir transit işlemi kapsamında Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen eşya hariç olmak üzere, özet beyan bilgilerini de içeren transit beyanının taşıtın giriş gümrük idaresine varmasından önce elektronik ortamda giriş gümrük idaresine verilmesi hüküm altına alınmaktadır.

Buna göre, 15.8.2017 tarihi itibarıyla, eşyaya ilişkin ön beyanın hâlihazırda alındığı, karayolu ile Ortak Transit Sözleşmesi kapsamında başlamış bir transit beyanı ile ya da TIR Sözleşmesi çerçevesinde TIR Karnesi kapsamında Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen eşya hariç olmak üzere, giriş gümrük idaresinden bir iç ya da başka bir sınır gümrük idaresine sevk edilecek eşya için transit rejimine ilişkin beyanın, taşıtın giriş gümrük idaresine varmasından önce verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamdaki eşya için işlemler, gümrük idaresine ibraz edilecek transit beyanına istinaden gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede, Türkiye Gümrük Bölgesine herhangi bir transit beyana tabi olmayarak gelen eşyalara da elektronik ortamda özet beyan zorunluluğu getirilmektedir.

 

Üyelerimize duyurulur.

[Devamını oku...]

21
VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ ŞENGÜL’DEN KİTSO’YA VEDA ZİYARETİ

Kilis Vergi Dairesi Müdürü Cemal ŞENGÜL, tayini çıkması münasebetiyle Kilis Ticaret ve Sanayi Odasına veda ziyaretinde bulundu.

 

ŞENGÜL; Kilis’te görev yapmaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. Başkan M. Erdal ÖNDEŞ’in şahsında kendisinden görev süresi içerisinde desteklerini esirgemeyen Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerine teşekkür etti. ŞENGÜL; Kilis’ten huzur içerisinde görev yapmanın mutluğu ile ayrıldığını belirterek Kiliseden çok değerli dostlar edindiğini, bundan da mutluluk duyduğunu söyledi. 

 

Nazik ziyaretinden ötürü misafirine teşekkür eden KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ; Vergi Dairesi Müdürü Cemal ŞENGÜL’e ilimize verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar diledi. Yeni görevinin kendisine ve ailesine hayırlı olmasını, bundan sonraki yaşamının sağlık, huzur ve mutluluk dolu geçmesini temenni etti.

 

KİTSO Başkanı ÖNDEŞ; Cemal ŞENGÜL’ün göreni boyunca adil, dürüst ve samimi davrandığını, güzel bir dost olarak gönlümüzde hep ayrı bir yeri olacağını belirtti.

[Devamını oku...]

21
TOBB ETÜ Tanıtım

 Neden Ortak Eğitim sadece TOBB ETÜ'de? Tanıtım günlerine gelin farkı görün.Tanıtım günlerimiz hafta sonları da dahil olmak üzere 26 temmuz'a kadar devam ediyor.

[Devamını oku...]

20
KİLİS VALİSİ DR MEHMET TEKİNARSLAN KİTSO’YU ZİYARET ETTİ

Son Valiler kararnamesi ile Kilis Valisi olarak atanarak Kilis’in 10. Valisi olan Sayın Dr. Mehmet TEKİNARSLAN, Kilis Ticaret ve Sanayi Odasına iadeyi ziyarette bulundu.

KİTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf BOZKAYA, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa ÇAPAROĞLU, İ. Halil GİLGİL, Ahmet GÜNAY ve Genel Sekreter M. Murat SAKAR’ın hazır bulunduğu ziyarette Sayın Valimize; Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve çalışmaları ile Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verildi.

Ziyaret sonrası bir açıklama yapan KİTSO Başkanı ÖNDEŞ; “Valimiz Sayın Dr. Mehmet TEKİNARSLAN’nın ziyareti ve Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesiyle yakından ilgilenmesi bizleri çok mutlu etti. Şahsım ve üyelerimiz adına kendilerine teşekkür ederim.” dedi.

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 3İlk   Geri   [1]  2  3  İleri   Son