Haberler

Entries for Ağustos 2015

31
TEMA VAKFI KİLİS’TE GÖNÜLLÜ İL TEMSİLCİSİ ARIYOR

TEMA Vakfı başta topraklarımız olmak üzere tüm doğal varlıkları koruma mücadelesinde gönüllü olarak destek verebilecek Kilis İl Temsilcisi aramaktadır.

Bu bir iş ilanı olmayıp konuyla ilgili detaylar ekteki ilan metninde sunulmuştur.

[Devamını oku...]

26
D-8 ÖZEL SEKTÖR TOPLANTISI

Ülkemiz ile İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın üyesi olduğu D-8 (Developing 8) Sekretaryası’ndan alınan bir yazıda, Malezya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde, 1-2 Eylül 2015 tarihlerinde, Kuala Lumpur-Malezya’da ‘D-8 Özel Sektör Toplantısı’nın gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

Söz konusu toplantı kapsamında, D-8 ülkeleri arasında Tercihli Ticaret Anlaşması, ticaretin kolaylaştırılması ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması için alınabilecek önlemler, kümelenme projeleri, finansman, sektörel işbirliği ve KOBİ’lerin desteklenmesi konularının ele alınacağı bildirilmektedir. Ayrıca, katılımcı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Toplantı programı ve katılım formuna Birliğimiz web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslar arası İş İmkânları/Yurt Dışı Etkinlikler” bölümünden ulaşılabilmektedir.

Toplantıya ilişkin konaklama ve ulaşım organizasyon ve masrafları katılımcılara ait olup, katılmak isteyenlerin Malezya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası ve D-8 Sekretaryası ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

 


İrtibat bilgileri:

Malezya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası:
Rosli Dawan
E-mail: roslidawan@yahoo.com , Tel: +6018 3770 574

Mohamed Fuaad bin Yusoff
E-mail: mfuaad68@gmail.com , Tel: +6019 3160 125

D-8 Sekretaryası:
E-mail: secretariat@developing8.org / info@developing8.org
Tel: 0212 356 18 23/24

[Devamını oku...]

26
CHP HEYETİ KİTSO’DA

Edirne Milletvekili Okan GAYTANCIOĞLU, Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet KAPLAN ve Muğla Milletvekili Ömer Süha ALDAN’ dan oluşan CHP heyeti ile CHP İl Başkanı Abidin USLU ve Yönetim Kurulu Üyeleri Odamızı ziyaret ettiler.

Ağırlıklı olarak Koalisyonun neden kurulamadığı hususunda açıklamalarda bulunan Milletvekilleri Kilis’in Suriye’deki olaylardan dolayı yaşadığı sıkıntılar hususunda da görüşlerini belirttiler.

Toplantıya Oda Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ, Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar.

Oda Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ CHP Heyetinin ziyaretinden memnunluk duyduklarını belirterek yaşanacak erken genel seçimlerin Ülkemiz ve Milletimiz adına en hayırlı sonucu doğuracak şekilde tecelli etmesini diledi.

[Devamını oku...]

14
TAKLİT VE TAĞŞİŞ EDİLMİŞ ÜRÜNLER

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 22.07.2015 tarihinde gerçekleştirilen kamuoyu duyurusunda taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünlerle ilgili olarak toplam 171 parti ürün (et ürünü, süt ürünü, bal,  zeytinyağı, alkollü içecek ve tahin) ile kişilerin sağlığını tehlikeye düşürebilecek şekilde laboratuar analizleri neticesinde içeriğinde ilaç etken maddesi tespit edilen 40 parti ürün (takviye edici gıda, çikolata, alkolsüz içecek ve kahve ) açıklanmıştır.

Taklit ve tağşiş edilmiş ürünleri üreten firmalar hakkında 5996 sayılı Kanun kapsamında idarî para cezası uygulanarak; bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildiği, içeriğinde etken madde tespit edilen ürünlerin piyasadan toplatılmasına karar verildiği belirtilerek sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı bildirilmiştir.

Laboratuar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmaların adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

http://www.tarim.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/350/Kamuoyu_Duyurusu.pdf

[Devamını oku...]

11
KİTSO’DA DÜZENLENEN DIŞ TİCARET EĞİTİMİNE KATILANLARA SERTİFİKALARI DAĞITILDI

 İpekyolu Kalkınma Ajansı Teknik Destek programı kapsamında desteklenen “Kilis Ekonomisi İhracatla Büyüyor Projesi” kapsamında 27 Temmuz 2015 tarihinde başlayan Uygulamalı Dış Ticaret Eğitimi        7 Ağustos 2015 tarihinde sona erdi.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Mehmet ŞENTÜRK tarafından verilen 40 saatlik eğitime toplam 38 katılımcı iştirak ederken 23 katılımcı sertifika almaya hak kazandı.

Sertifika almaya hak kazanan katılımcılara sertifikaları Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal ÖNDEŞ tarafından verildi.

Düzenlenen törende sertifika alan katılımcılara başarılar dileyen KİTSO Başkanı ÖNDEŞ  “Bu eğitimde almış olduğunuz bilgilerin iş hayatınızda yeni başarılara vesile olmasını dilerim.Ülkemizin Ortadoğuya açılan kapısı konumunda bulunan İlimizin, bu ülkelere gerçekleştirilen ihracattan daha fazla pay alması ve Dış ticaret alanında deneyimli personel yetiştirilmesi amaçlanarak düzenlenen bu eğitimin sizlere ve İlimiz ekonomisine olumlu katkılar sağlayacağını ümit ediyorum” dedi.

Eğitimin düzenlenmesinde katkılarından dolayı İpekyolu Kalkınma Ajansına, Kilis 7 Aralık Üniversitesine, eğitimi veren Yrd. Doç. Dr. Mehmet ŞENTÜRK hocaya ve katılımcılara teşekkür eden KİTSO Başkanının başarılı olan kursiyerlere sertifikalarını takdim etmesi ile törene son verildi.

[Devamını oku...]

04
DIŞ TİCARET EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ

DIŞ TİCARET EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ

 

KİTSO mevcut işletmelerin üretim kapasitelerinin arttırılması ve ihracatlarını arttırarak büyümeleri amacı ile ihracata dönük üretim yapan ya da yapmak isteyen üyelerine yönelik uygulamalı dış ticaret eğitimi veriyor.

“Kilis Ekonomisi İhracatla Büyüyor Projesi” kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı teknik destek uygulaması ile düzenlenen eğitime KİTSO üyeleri yoğun ilgi gösteriyor.

27 Temmuz 2015 tarihinde başlayıp 7 Ağustos 2015 tarihinde sona erecek olan eğitimi Kilis 7 Aralık Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğretim üyesi Ydr. Doç.Dr. Mehmet ŞENTÜRK tarafından verilmektedir.

KİTSO salonunda halen devam eden toplam 40 sat süreli eğitimde;

 

 • Dış Ticaret Nedir? (Kavram tanımlamaları)
 • Dış Ticarette Riskler ve Çözüm Önerileri
 • Dış Ticarette Kullanılan Belgeler
 • Dış Ticarette Teslim Şekilleri(Incoterms 2010)
 • İthalat Mevzuatı
 • İhracat Mevzuatı
 • Dâhilde İşleme Rejimi
 • Hariçte İşleme Rejimi
 • Gümrük Mevzuatı
 • Kambiyo Mevzuatı
 • Dış Ticarette Ödeme Şekilleri
 • Dış Ticaret Finansmanı ve Devlet Destekleri
 • Türkiye’nin Dış Ticareti (Ayrıntılı Analiz)
 • İhracat ve İhracatımızı etkileyen faktörler.

 

konuları uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

Eğitim ücretsiz olup, kurs sonunda katılımsılara katılım belgesi verileceği bildirilmektedir.

 

[Devamını oku...]