Haberler

Entries for Ağustos 2016

29
Oda, Aidatlarına Yeniden Yapılandırma ve  Gecikme Cezası Affı

 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin 6736 sayılı kanun 19 Ağustos 2016 tarih 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan kanunla  üyelerimizin Odamıza olan aidat borçları da kanun kapsamına alınmıştır.

Kanun hükmüne göre;

  • -Üyelerimizin bu kanunun yürürlüğe girdiği 19.08.2016 tarihinden önce ödenmemiş 2016 yılı 1. taksitleri dahil borç asıllarına isabet eden gecikme cezaları silinecektir.  
  • -Üyelerimizin bu kanunda belirtilen gecikme zammı affı ve taksitlendirme imkânından yararlanılabilmesi için bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar (31 Ekim 2016)  Odamıza dilekçe ile  başvurmaları gerekmektedir.  
  • -31 Ekim 2016 tarihine kadar Odamıza başvuruda bulunan üyelerimizin  30 Kasım 2016 tarihine kadar aidat borçlarının anaparalarını tamamen ödemeleri durumunda ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme zammı silinecektir.


Üyelerimize önemle duyurulur.

[Devamını oku...]

24
MİLLETİMİZE KUTLU OLSUN…

Mercidabık zaferinin 500. yılında bir kutlama mesajı yayımlayan Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, mesajında şunları söyledi;

 

“Şanlı tarihimizin altın sayfalarından birini oluşturan Mercidabık Zaferi, bundan 500 yıl önce içinde yaşadığımız bu coğrafyaya huzur ve istikrar getiren önemli bir zaferdir.

 

Bu vesile ile Mercidabık Zaferinin 500. yılını kutluyor, bize bu zaferi yaşatan kahraman ecdadımızı rahmet ve şükranla anıyorum.

 

Ne var ki bugün 24 ağustos 1516 yılından beri bölgemizde devam eden huzur ve istikrarın şer güçler tarafından bozulduğu görülmektedir.

 

Bozulan huzur ve istikrarı yeniden tesis etmek üzere Mercidabık Zaferinin 500’üncü yılında Suriye’ye Harekât başlatan Şanlı Ordumuzun muzaffer olmasını ve tarihimize yeni altın sayfalar açmasını diliyorum.”

[Devamını oku...]

22
YURT DIŞI FUAR KATILIMLARININ DESTEKLENMESİ

T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün, Yurt Dışı Fuar katılımlarının desteklenmesine ilişkin 2009/5 Sayılı Tebliğ kapsamında yürütülen fuar desteklerinden yararlana bilme ve herhangi bir mağduriyetle karşılaşılmaması için yaptığı duyuru metni;

 

Bilindiği üzere, "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2009/5 Sayılı Tebliğ" kapsamında, firmalarımızın T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yurt dışı fuar organizasyonu düzenleme yetkisi verilen organizatörler tarafından gerçekleştirilen yurt dışı fuar organizasyonlarına iştirakleri ve yine T.C. Ekonomi Bakanlığı'nca destek kapsamına alınan yurt dışındaki sektörel nitelikli uluslararası fuarlar listesinde yer alan fuarlara bireysel katılımları desteklenmekte olup; "2010/5 sayı lı Yurt Dışında Fuar Düzenlenmesine ve Değerlendirilmesine Ilişkin Tebliğ" kapsamında ise, T.C. Ekonomi Bakanlığı'nca yetkilendirilen organizatörlerin koşulları ve denetlenmelerine ilişkin konular düzenlenmektedir.

Öte yandan, son zamanlarda bireysel katılımı desteklenen yurt dışındaki sektörel nitelikli uluslararası fuarlar listesinde yer alan fuarlara gerçek kişi, dernekler, danışmanlık firmaları, organizatörler gibi T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın denetimine tabi olmayan aracı firmalar tarafından bazı fuarların yetkili ana organizatörleri ile irtibata geçilmek suretiyle söz konusu fuarlara dair yer tahsis belgesi temin edilerek, firmalarımızın grup katılımlarının organize edildiği ve bu organizasyonların bazılarının, firmalarımızın bireysel katılımları na lojistik destek sağlanmasının ötesinde bir hale gelerek, T.C. Ekonomi Bakanlığı denetimi dışında, fuarda kiraladıkları alan ve fuardaki sergileme biçimi itibariyle ülkemizin milli katılım pavyonu mahiyetine dönüştüğü gözlenmektedir.

Diğer taraftan, "Yurt Dışında Fuar Düzenlenmesine ve Değerlendirilmesine İ lişkin 2010/5 sayılı Tebliğ"in 9 uncu maddesinin 15 inci fıkrasında da yer verildiği üzere; T.C. Ekonomi Bakanlığı'nca adlarına geçici belge veya belge düzenlenmiş organizatörler dışındaki gerçek veya tüzel kişiler tarafından yurt dışı fuar organizasyonu düzenlenmesi halinde bu organizasyonlara iştirak eden katılımcıların yurt dışı fuar desteklerine yönelik başvurularının değerlendirmeye alınması mümkün bulunmamakta olup, firmalarımızın yurt dışında düzenlenen sektörel nitelikli uluslar arası fuarlara iştiraklerini müteakip T.C. Ekonomi Bakanlığı'nca "Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katı lımları nın Desteklenmesine İlişkin 2009/5 Sayı lı Tebliğ" kapsamında yürütülen fuar desteklerinden yararlanabilme açısından herhangi bir mağduriyetle karşılaşmamalarını teminen bu hususa azami özen ve hassasiyet göstermelerinin yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede, firmalarımızın yurt dışında düzenlenen fuarlara katılımları na ilişkin olarak sadece T.C. Ekonomi Bakanlığı resmi internet sayfasında (www.ekonomi.gov.tr) yer alan T.C. Ekonomi Bakanlığı 'nca yetkilendirilmiş fuar organizatörleri ya da katılım sağlanması planlanan yurt dışı fuarın ana organizatörü ile doğrudan temasa geçmeleri ve fuarlara katılım çalışmalarını söz konusu merciler nezdinde yürütmeleri büyük önem arz etmektedir.

T.C. Ekonomi Bakanlığı

[Devamını oku...]

10
Hannover Messe 2017 Fuarı…(10.08.2016)

Sayın Üyelerimiz;

Almanya’nın Hannover şehrinde 24-28 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan Hannover Messe 2017 Fuarı Milli Katılım organizasyonu İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından gerçekleştirilecektir.

 

Dünyanın en büyük ve önemli sanayi fuarı olarak nitelendirildiği belirtilen fuara İstanbul Ticaret Odası tarafından yan sanayi, enerji, hidrolik, pnömatik ve akışkan gücü ihtisas salonlarında katılım gerçekleştirilecek olup, Fuara ilişkin duyuru metni ve katılım sözleşmesi ekte sunulmuştur.

 

 

Saygılarımızla,

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası

[Devamını oku...]

10
KİTSO BAŞKANI M. ERDAL ÖNDEŞ CUMHURBAŞKANLIĞI İSTİŞARE TOPLANTISINDA

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanlarıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlenen istişare toplantısına katıldı. 

[Devamını oku...]

05
2016 YILI GIDA YARDIMI DAĞITIMI TAMAMLANDI

KİTSO’ nun her yıl yaptığı gıda yardımları bu yıl da devam etti. 715 fakir aileye yapılan gıda yardımı ile ilgili bir açıklama yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ yaptığı açıklamada; “Birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla Kilis Ticaret ve Sanayi Odası olarak her yıl yaptığımız gıda yardımı dağıtımını bu yılda gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” Dedi.

 

Açıklamasına devam eden KİTSO Başkanı ÖNDEŞ şunları söyledi;

 

“Yardıma muhtaç, ihtiyaç sahibi ailelere yardım ve destek sağlamak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin desteğinde bu yıl da 715 aileye gıda yardımı yapıldı.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyelerinin de dağıtımında görev aldığı yardım paketleri şeker, pirinç, yağ gibi temel gıda maddelerinden oluşmaktadır.

 

Yardımla ilgili finansman Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden temin edilmiştir.

 

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

[Devamını oku...]