Haberler

Entries for Eylül 2016

30
KİTSO’DA ‘BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI’ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

19.08.2016 tarihli ve 29806 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Bazı Alacakların yeniden Yapılandırmasına ilişkin 6736 sayılı Kanun” ile ilgili Kilis Vergi Dairesi Müdürü Cemal ŞENGÜL ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ’ın sunum ve anlatımlarıyla Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri ve Kilis’teki Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeciler bilgilendirildi.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdulkadir AKKAŞ ve Kilis Vergi Dairesi Müdürü Cemal ŞENGÜL sunumunda;

 

 • İdari Para Cezalarında Anaparanın Yüzde 50’si Silinecek 
 • 36 Aya Varan Oranlarda Taksitlendirme İmkanı 
 • Genel Sağlık Sigortası Borçları da Yapılandırma Kapsamında  
 • GSS Borçları İçin En Son Başvuru 2 Ocak 2017 
 • Başvurular Ne Zaman Başlayacak? 
 • Hangi Alacaklar yapılandırılacak?
 • 30.06.2016 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme,
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarında önemli indirim,
 • Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması.
 • İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi,
 • Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet,
 • İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,
 • Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyanda bulunulması
 • Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,
 • 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması,
 • Vadesi 31.12.2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmesi,

 

İle ilgili hususlarda bilgiler verildi.

 

 

Katılımcılar tarafından ilgi ile izlenen toplantı soru cevap kısmının ardından sonlandırıldı.

[Devamını oku...]

30
YEREL YÖNETİMLER BAŞKANI ABDULKADİR YÜKSEL KİTSO’DA

Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Bölge Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Abdulkadir YÜKSEL ve beraberindeki heyet Odamızı ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıda, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ, Meclis Başkanı Mehmet ÖZÇİLOĞLU, Belediye Başkanı Hasan KARA, AKP İl Başkanı İzzet TOPRAK, Belediye Başkan Yardımcısı M. Ali ERYILMAZ, Baro Başkanı H. Muammer FAZLIAĞAOĞLU, Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah ÇELİK, KİTSO Meclis Üyelerinin ve Esnaf Odaları Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet KEPEKÇİ katılımları ile gerçekleştirildi.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ;

 

“Tarihi ve coğrafi şartların sınırda ücra bir köşeye sıkıştırdığı serhat şehrimiz Kilis’imizin bu zor günlerinde yapmış olduğunuz anlamlı ziyaretten duyduğumuz memnuniyeti belirterek, şahsım, çalışma arkadaşlarım ve camiam adına hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

 

Sayın Vekilim Değerli Misafirler;

 

2011 yılında başlayan Suriye’deki olayların giderek iç savaşa dönüşmesi neticesinde Kilis büyük bir göç dalgası ile karşı karşıya kalmıştır. Kendi nüfusunun bir buçuk katı misafire ev sahipliği yapmanın çilesine katlanmıştır. Bütün zorluklara rağmen bu yükü omuzlamayı başarmış ve tüm Dünyaya örnek olacak yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmuştur.

 

Ancak yanı başımızda devam eden savaş ortamı birçok terör örgütünün sınırımıza yerleşmesine sebep olmuştur.

 

18 Ocak 2016 tarihinden beri Kilis’e hemen her gün sınırlarımız dışından 100’e yakın Katyuşa Roketi atılmış, bu saldırılar sonucunda birçok hemşerimiz şehit olmuş, birçok hemşerimiz yaralanmış ve maddi manevi zarara uğramıştır.

 

Bu durum Kilisli sanayici ve işadamları ile şehir sakinlerini büyük bir ümitsizliğe sevk etmiştir. Bunlar yetmez gibi ‘Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi’ adı ile açıklanan ve önemli teşvik unsurlarını içeren yeni Destek Paketinde Kilis’in yer almaması da tüm Kilislileri derinden üzmüştür.” Dedi.

 

Söz alan katılımcılar görüş ve taleplerini dile getirdikten sonra toplantının kapanış konuşmasını yapan Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Bölge Başkanı ve Gaziantep Milletteki Abdulkadir YÜKSEL;

“Ben Gaziantep milletvekiliyim ancak beni Kilis’in de milletvekili sayabilirsiniz, kendimi sizlere o kadar yakın hissediyorum. Buraya sizlerle görüş alışverişinde bulunmaya, sorunlarınızı ve çözüm önerilerinizi dinlemeye geldik.

 

Kilis zor günlerden geçiyor. Bunu bu serhat şehrine gelince daha iyi anladım. Nüfusundan daha fazla Suriyeliye ev sahipliği yaparak kendine düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir.

 

Yerinde gördüğüm sorunların çözüme ulaşması için hemen çalışmalara başlayacağımın sözünü hepinize veriyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

[Devamını oku...]

23
BAŞBAKANIMIZDAN ODAMIZA TEŞEKKÜR MEKTUBU

15 Temmuz 2016 tarihinde kalkışılan darbe girişimi sonrası Şehit ve Gaziler için başlatılan Destek Kampanyasına katkılarından dolayı, Kilis Ticaret ve Sanayi Odasına, Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından teşekkür mektubu gönderildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ: “Sayın Başbakanımızın göndermiş olduğu mesajda ‘Bu büyük dayanışmaya verdiğiniz destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

 

Vatandaşlarımızın Milli idareyi canı pahasına koruma yönünde gösterdiği irade ve fedakârlık her türlü takdirin üzerindedir.

 

Sizlere Ülkem ve Milletim adına teşekkür ederim’ ifadeleri bizleri onure etmiştir.” Dedi.

 

Kilis Ticaret ve Sanayi Odasına Başbakan Sayın Binali YILDIRIM’ dan gelen mektup aşağıya çıkarılmıştır.

 

[Devamını oku...]

07
GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ

 Kilis’in yeni teşvik paketinde yer almamasına tepki gösteren KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ bir basın açıklaması yaparak; “04.09.2016 Pazar günü “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi” adı ile açıklanan ve önemli teşvik unsurlarını içeren yeni teşvik paketinde ne yazık ki Kilis’in yer almaması tüm Kilislileri derinden üzmüştür.” dedi.

 

Kilis’in bu ilgisizliği hak etmediğini belirten KİTSO Başkanı sözlerine şöyle devam ederek: “Son yüz yılda hep kaybeden, önemli tarım toprakları Suriye’de kalan, sınırda ücra bir köşeye sıkıştırılmış Kilis, 2011 yılında Suriye’de iç savaşın başlaması ile büyük sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.  Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir mülteci akımına maruz kalmış, kendi nüfusundan fazla mülteciye ev sahipliği yapmak zorunda bırakılmıştır.

 

18 Ocaktan itibaren terör örgütlerinin hedefi haline gelerek atılan roketlerle ekonomisi ve sosyal hayatı altüst olmuştur.

 

Yaşanan bu süreçten dolayı yatırımlar durmuş ve ekonomisi çökmüştür.

 

Terör olaylardan dolayı kapanan işyerleri ve şehri terk eden insanlar nedeniyle Kilis’te yaprak kıpırdamaz hale gelmiştir.

 

Bütün bunlara rağmen Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri için açıklanan teşvik paketinde Güneydoğu Bölgesinin bir barçası olmasına rağmen Kilis’in yer almaması tüm Kilislilerde hayal kırıklığı yaratmıştır.

 

Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Bu haksızlığın veya hatanın düzeltilmesi için hep birlikte hareket etme mecburiyetinde olduğumuz kabul edilmelidir.” dedi.

 

Aynı haksızlığı geçmişte 5084 sayılı yasada da yaşadığımızı belirten ÖNDEŞ, bu sıkıntının ancak birlik beraberlik içerisinde güç birliği yaparak çözülebileceğini ifade etti. KİTSO Başkanı M. Erdal ÖNDEŞ bu konuda bir teklifleri olduğunu belirterek şunları söyledi;

 

“Kilis Ticaret ve Sanayi Odası olarak teklifimiz şudur;

 

İl Yönetimi, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, STK Temsilcileri ve Oda Başkanları vakit kaybetmeden bir araya gelmeli ve Ankara nezdinde bu işi takip etmelidir. İşbirliği güçbirliği yaparak ortak akıl oluşturarak hakkı olan desteklerden Kilis’in faydalanması sağlanmalıdır.” dedi.

[Devamını oku...]

07
JANDARMA BÖLGE KOMUTANLIĞI İHALE İLANI
Sayın Üyelerimiz, Kilis iL Jandarma Komutanlığı Kışlası ile 2 Birlikte Bina Bakım ve Onarımı İhalesine Ait İlan Metni Ekte Sunulmuştur.
02
JANDARMA BÖLGE KOMUTANLIĞI İHALE İLANI

Sayın Üyelerimiz,

 

Kilis- Polateli İlçe Jandarma Komutanlığı Hizmet Binası Bakım ve Onarımı İhalesine Ait İlan Metni Ekte Sunulmuştur.

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 2İlk   Geri   [1]  2  İleri   Son