Haberler

KİLİS CAZİBE MERKEZLERİ ARASINA ALINDI

  • 08.10.2020
  • kilistso

 

 

 

2.1.2018 tarihli 2018/11201 sayılı Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair  3063 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı bu gün Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Bu karar ile, 23 il olan Cazibe Merkezi illere KİLİS’ de ilave edilerek 24 ile yükseltilmiştir.

 

Öncelikle Kilis böyle bir destek unsuruna önemli ölçüde ihtiyaç duymakta idi.

2012 yılından itibaren Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı büyük bir yabancı göçüne maruz kalan, ve kendi nüfusundan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Kilis’in ekonomisi bundan olumsuz etkilenmiştir. Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar ise Kilis ekonomisini çökme noktasına getirmiştir. Tarihi ve coğrafi şartların Sınırda ücra bir köşeye sıkıştırdığı Kilis bu kararla ekonomisini yeniden güçlendirerek, yeniden yatırım alan ve sanayileşme yolunda devamlı gelişen bir il konumuna dönüşecektir.

Son dönemlerde gerek Kilis Organize sanayi Bölgesi, gerekse Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile yatırımcıların dikkatini çeken Kilis kısa zamanda Ülkemizin üretiminde katma değer yaratan bir il konumuna gelecektir.

 

Kilis üretim merkezi olma yönünde yerini almaya hazırlanıyor.

Kilis OSB’ den sonra 13 milyon metre kare alan üzerine kurulan ve 50 milyon metre kareye kadar büyütülecek olan Kilis Polateli Şahinbey Tekstil İhtisas OSB’ nin imar planı tamamlanmış ve artık yatırımcıya arsa tahsis edecek hale getirilmiştir. Kilis’in Cazibe Merkezleri kapsamındaki iller arasına alınması da söz konusu OSB’lerin hızla dolarak yatırıma dönüşmesine sebep olacaktır.

Ayrıca Amanos Tüneli’ nin açılması ile 85 km. mesafeden İskenderun Körfezi Dörtyol Limanına ulaşacak Kilis yatırımcılar için gerçekten bir Cazibe Merkezi olacaktır.

 

Kararı özetlemek gerekirse;

31.12.2021 tarihine kadar yapılacak olan teşvik belgesi müracaatlarından uygun görülen yatırımlar Enerji Desteğinden ve 6 ncı Bölge desteklerinden faydalanacaktır.

Bunun için yatırımların Organize Sanayi Bölgelerine veya Endüstri Bölgesine yapılması ve asgari 2 Milyon Türk Lirası Sabit Yatırım tutarında olması gerekmektedir.

Enerji desteği Sabit Yatırım tutarının % 25.dir. Destek olarak aylık elektrik faturasının azami % 30 u,     3 yıl müddetle ödenecek olup, toplam destek miktarı 10 milyon Türk Lirası ile sınırlandırılmıştır.

 

Kilis için hayati önem arz eden bu karar dolayısıyla her zaman Kilis’in hamisi ve banisi olarak gördüğümüz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ a şahsım ve camiam adına minnet, şükran ve saygılarımı sunmayı bir borç biliyorum.

Ticaret Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza ve tüm Bakanlar Kurulu üyelerine, bu konuda emeği geçen yerel yöneticilerimize, milletvekillerimize ve siyasi parti temsilcilerimize gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Kararın Ülkemiz ve Kilis için hayırlı olmasını diliyorum.

 

Hacı Mustafa CELKANLI

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

KİLİS CAZİBE MERKEZLERİ ARASINA ALINDI