Haberler

18
MAHİR ELLER PROJESİ FİRMA TALEP FORMU

  Projenin Amacı

Birlikte Yaşamak ve Çalışmak: Suriyelilerin Türkiye Ekonomisine Entegrasyonu - kısa adıyla Mahir Eller Projesi, TOBB öncülüğünde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında Avrupa Birliği Bölgesel Güven Fonu (MADAD) kapsamında başlatılmıştır.

Proje, Suriyeli nüfusunun yüksek olduğu 12 ilde (Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Şanlıurfa), bu illerdeki Odalar tarafından TOBB koordinasyonunda ve TEPAV işbirliğinde uygulanmaktadır.

Mahir Eller Projesinin temel amacı, geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve vatandaşlarımızın istihdam edilebilirliklerini, mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi suretiyle artırmaktır. Proje kapsamında yapılacak faaliyetler ile faydalanıcıların ekonomik ve sosyal hayattaki konumlarını güçlendirerek, Türkiye’de ekonomik büyümeye katkı sunmalarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Belirlenen hedef doğrultusunda söz konusu illerde ikamet eden vatandaşlarımızın ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin beceri haritası ortaya çıkartılacak, işverenlerin beceri talepleri belirlenecek ve bir mesleği olan kişilerin yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleki yeterlilik sınavlarına girmeleri sağlanacaktır.

Sınav başvuru ve belgelendirme ücretlerinin tamamı proje bütçesinden karşılanacaktır.

Proje kapsamında, sınavda başarılı olup MYK mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan belirli sayıda kişi için istihdam garantisi sunulmaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi alabilecek durumda olan geçici koruma altındaki Suriyelilere işe yerleştirilmelerini takiben veya öncesinde Türkçe eğitimi verilecektir. 

Proje illerinde faaliyet gösteren işverenlerin proje kapsamında mesleki yeterlilikleri belgelendirilmiş kişileri istihdam etmelerini teşvik etmek amacıyla istihdam ettikleri kişiler için asgari brüt ücretin  %10’u ve SGK işveren primlerinin tamamı, (en fazla) 6 ay boyunca proje bütçesinden karşılanacaktır. İşverenlerin, geçici koruma altındaki Suriyelileri istihdam etmekten doğacak çalışma izni masrafı da yine proje bütçesinden karşılanacaktır.

Mahir Eller Projesi kapsamında yapılacak mesleki yeterlilik sınavlarına katılmak için belgelendirilebilir bir mesleki yeterliliğe sahip olunması yeterlidir. İşsizler, hâlihazırda istihdamda olanlar ve mezuniyet durumundaki meslek lisesi öğrencileri Projenin faydalanıcıları arasındadır.

Hâlihazırda istihdamda olan faydalanıcıların belirlenebilmesi için bireysel başvurunun yanı sıra bu kişileri istihdam eden işverenlerin başvurusu da kabul edilecektir.

Aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz soru formu, mevcut çalışanlarının MYK mesleki yeterlilik belgesi almasını isteyen firmalardan talep toplamak için tasarlanmıştır. 

Projeden yararlanabilecek kişi sayısı kontenjanla sınırlıdır. Bu nedenle başvuran her firmanın çalışanlarının “Mahir Eller Projesi” kapsamında belgelendirme sınavlarına girmesi garanti edilmemektedir. 

Sınavların Nisan - Aralık 2019 döneminde yapılması öngörülmektedir. Ayrıntılı sınav takvimi, talepler toplandıktan sonra başvuru sayısına göre belirlenecek ve ilgili firmalar bu doğrultuda bilgilendirilecektir. 

SON BAŞVURU TARİHİ: 22 MART 2019

Başvuru için tıklayınız:

[Devamını oku...]

14
2019 Yılı Ekonomi ve İstihdam Seferberliği Toplantısı

 Odamızın düzenlemiş olduğu 2019 Yılı Ekonomi ve İstihdam Seferberliği Toplantısı Valimiz Sayın Recep Soytürk’ün başkanlığında odamızın toplantı salonunda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü, Oda Başkanımız Hacı Mustafa Celkanlı ve üyelerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.

[Devamını oku...]

13
ABD ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN ODAMIZA ZİYARET

  ABD Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Erika Olson, Siyaset İşleri Sorumlusu Amy Smith ve ABD Adana Konsolosluğu Ekonomi ve Ticaret Konsolosu Kara Babrowski Odamıza ziyarette bulunarak, Kilisle ilgili yatırımlar üzerine görüş alışverişi gerçekleştirdiler.

[Devamını oku...]

08
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI

Kilis istihdam ve mesleki eğitim yürütme kurulu toplantısı İlimiz Vali Yardımcısı Sayın Mehmet AKTAŞ başkanlığında İŞKUR İl Müdürü Erdinç ÇAMLI, Üniversite Temsilcisi Faruk KARTAL, Halk Eğitim Müdürü Hasan YİĞİT, KiTSO Başkanı Hacı Mustafa CELKANLI, KiTSO Meclis Başkanı Ökkaş KARCI, KiTSO Genel Sekreteri M.Murat SAKAR ve KiTSO Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımlarıyla odamızda gerçekleşti.Kilis'in istihdamıyla ilgili konular ele alındı.İstihdam seferberliğinin tanıtımı yapıldı.Müşterek yapılması gerekenler kararlaştırıldı.

[Devamını oku...]

05
İzmir Zeytinyağı Fuarına ziyaretçi olarak katılmak isteyen üyelerimizi yolcu ettik.

  06-09 Mart 2019 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleştirilecek 9.OLIVTECH “Zeytin, Zeytinyağı, Süt, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı”na ziyaretçi olarak katılmak isteyen üyelerimizi yolcu ettik.

[Devamını oku...]

28
30.VERGİ HAFTASI

  30.Vergi Haftası Etkinlikleri Kapsamında İl Defterdarı Zekeriya KELEŞ ve Vergi Dairesi Müdürü Mehmet BAYSANĞUR odamızı ziyaret ettiler

[Devamını oku...]

Sayfa 1 / 66İlk   Geri   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  İleri   Son